زنبور.نت > مدیریت پرورش > مدیریت فصول > نکات مهم در استفاده از تله ‌گرد‌ه‌ گیر

نکات مهم در استفاده از تله ‌گرد‌ه‌ گیر

یکی از محصولاتی که درآمد خوبی برای زنبوردار ایجاد می‌کند. گرفتن گرده گل از زنبورعسل است. برای استفاده از دستگاه گرده‌گیر که اصطلاحاً به آن تله گرده می‌گویند‌، رعایت نکاتی بسیار مهم است.

معمولاً چون گذاشتن تله ‌گرد‌ه‌گیر باعث کاهش محصول عسل می‌شود (به دلیل سختی رفت و آمد زنبورها و فعالیت بیشتر زنبورها در جهت آوردن گرده) درمناطق با گیاهان گرده زا و شهد کم متداول‌تر است. برای این منظور تله‌ها را روی کندوهای قوی وسالم که دارای نوزاد زیادی هستند نصب می‌کنند‌.

  • تله گرده‌هائی راکه چوبی هستند باید قبل از استفاده خوب با روغن بزرگ آغشته نمود تا در برابر آفتاب و باران مقاوم‌تر شود.
  • تله را یا غروب بعد از پرواز زنبورها یا صبح قبل از شروع پرواز زنبور کار بگذارید‌، تا مشکلات شناسائی زنبورهای پروازی کمتر شود.
  • ‌باید توجه شودکه در هنگام نصب گرده‌گیر منفذی از کناره‌ها نداشته باشد تا فقط از شبکه قادر به رفت و آمد باشند‌.
  • حدود ۲۴ساعت تله را بدون توری گرده‌گیر کار بگذارید تا زنبورها ابتدا با آن سازگاری پیدا کنند‌.
  • حتماً حدود یک تا دو سانتی متر از کنار توری گرده گیر را باز بگذارید تا زنبورهای نر قادر به رفت و آمد باشند‌. این قسمت را هر روز برعکس کنید‌. یعنی روز اول سمت راست باز باشد‌ ، روز دوم سمت چپ و به همین ترتیب‌.
  • هیچگاه بیشتر از یک هفته به طور مداوم از تله استفاده نکنید‌. در حقیقت بهترین حالت استفاده مداوم در عرض حداکثر ۳ روز می‌باشد و بیشتر گذاشتن تله موجب ایجاد دو مشکل می‌گردد‌. اول اینکه زنبور به تدریج به آن عادت کرده و گلوله گرده را رد می‌کند و تولید گرده پائین می‌آید و دوم باعث سختی رفت و آمد زنبور است بدون اینکه هیچگونه بازدهی داشته باشد‌.
  • سعی کنید هر روز هنگام غروب تله را تخلیه کنید چون شب هنگام هوای مرطوب کندو در تله ایجاد شبنم کرده و باعث خیس شدن گرده می‌گردد.
  • پس از تخلیه گرده‌ها را باد داده تا از خس و خاشاک و قطعات اندام زنبورها پاک شده و آنها را در جای سایه خشک کنید .
  • گرده‌های خشک شده کاملاً تمیز را در کیسه‌های نایلونی (چند لایه) یا شیشه‌های در بسته در یخچال نگهداری نمایید تا در معرض جذب رطوبت و بوهای محیط قرار نگیرد. بهتر است قبل از ذخیره کردن گرده‌ها به مدت ۴۸-۲۴ ساعت در فریزر نگهداری شود تا تخم‌، لارو و حشرات موجود در آن از بین بروند که بعداً سبب آسیب رسیدن به گرده نشوند .

توجه کنید که در بهترین حالت جمع‌آوری حدود ۵۰% گرده از پای زنبورها ایده آل می‌باشد‌. پس‌ از داخل بردن مقداری از گرده ها توسط زنبورها نگران نباشید‌. جمع‌آوری گرده از زنبورها باعث بازدید بیشتر زنبورها برای آوردن گرده به کندو و در نتییجه بازدهی بیشتر کندو در گرده‌افشانی می‌گردد‌.

منبع

منبع

  • زنبورعسل و پرورش آن (شهرستانی، نعمت الله)

پاسخ دهید