زنبور.نت > اخبار > اقتصادی > تلاش برای ایجاد کنسرسیوم عسل ایران

تلاش برای ایجاد کنسرسیوم عسل ایران

مدیر عامل اتحادیه سراسری زنبورداران گفت: این مجموعه تلاش می‌کند کنسرسیوم عسل ایران را با حضور صاحبنظران این بخش تشکیل دهد.

رییسی سرحدی، مدیر عامل اتحادیه زنبورداران با بیان این مطلب از تمامی صاحبنظران درخواست کرد تا به کنسرسیوم عسل بپیوندند.

وی افزود: این مجموعه به دنبال تدوین برندی برای عسل ایران است تا مصرف کننده با دیدن آن از کیفیت محصول خریداری شده مطمئن شود.

رییسی سرحدی با اشاره به اینکه مردم به کیفیت عسل و نقش آن در سلامتی توجهی ندارند، گفت: عسل مانع بروز ۹۰ درصد بیماری‌ها در انسان می‌شود و سخت‌ترین زخم‌های بستر و ناراحتی‌های گوارشی، بوسیله مصرف عسل قابل درمان است.

وی تاکید کرد: عسل طبیعی شفا دهنده است اما متاسفانه در بخش کشاورزی مشابه سایر بخش‌ها نظیر صنعت و غیره به اتحادیه‌های تولیدی اجازه نظارت به زنجیره کامل تولید را نمی‌دهند، یعنی اتحادیه‌ها نمی‌توانند به شرایط پیش از تولید و بازاررسانی نظارت کامل داشته باشند.

مدیر عامل اتحادیه سراسری زنبورداران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه عسل در بازار قیمت یکسانی ندارد، اظهار داشت: متاسفانه مردم عسل طبیعی و خوب را محصولی گرانتر می‌دانند زیرا تصور می‌کنند که عسل طبیعی را باید از جنگل با تحمل سختی‌های فراوان تهیه کرد.

وی ادامه داد: این تصورات غلط است، زیرا حتی در کویر ایران و جاهایی که مراتع غنی وجود دارند نیز بهترین عسل‌های ایران قابل برداشت است.

رییسی سرحدی تاکید کرد: اگر نظارت بر بازار و فرآیند تولید عسل به اتحادیه زنبورداران سپرده شود، شاهد تفاوت قیمت در عرضه عسل نخواهیم بود و بسیاری از مشکلات رفع می‌شود، متاسفانه در حال حاضر حتی در نمایشگاه‌های مواد غذایی نیز عسل با قیمت‌های متفاوت عرضه می‌شود.

وی از متولیان امر درخواست کرد تا در استان‌هایی که ظرفیت توسعه کندوها وجود ندارد، به کیفی سازی تولید توجه ویژه‌ای شود.

مدیر عامل اتحادیه سراسری زنبورداران اضافه کرد: در صنایع بسته‌بندی عسل، ضعف هایی وجود دارد و علیرغم اینکه بسیاری از کشورها که به کیفیت عسل ایران اطمینان دارند نسبت به خرید آن تردید می‌کنند و در نهایت بخش عمده‌ای از عسل کشور به صورت فله از ایران خارج شده و در ترکیه بسته‌بندی شود.

پاسخ دهید