زنبور.نت > اخبار > اقتصادی > تولید ۵۳ هزار تن عسل از آغاز سال

تولید ۵۳ هزار تن عسل از آغاز سال

مدیر عامل اتحادیه سراسری زنبورداران از تولید حدود ۵۳ هزار تن عسل از ابتدای سال تاکنون خبرداد و گفت: کشورهای همسایه خواهان واردات زنبور ایرانی هستند.

رییسی سرحدی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۵۳ هزار تن عسل از حدود پنج میلیون و ۴۰۰ هزار کندو در کشور برداشت شده است، گفت:میانگین برداشت از هر کندو ۱۰ کیلوگرم است.

وی با بیان اینکه میانگین برداشت عسل در جهان حدود ۲۰ کیلوگرم از هر کندو است افزود: با توجه به شرایط اقلیمی کشور میانگین برداشت عسل باید حدود ۱۴ کیلوگرم باشد تا سالانه حدود ۱۰۰ هزار تن عسل تولید شود اما به دلیل ضعف در زیرساخت‌های زنبورداری و عدم حمایت از صاحبان این صنایع نتوانسته‌ایم به حد مطلوبی از تولید عسل دست یابیم.

عسل درجه یک کیلویی ۲۵ هزار تومان

مدیر عامل اتحادیه سراسری زنبورداران درباره قیمت عسل در سال جاری گفت: قیمت تمام شده هر کیلوگرم عسل طبیعی درجه یک حدود ۱۸ هزار تومان است که در عمده فروشی‌ها از ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان به فروش می‌رسد اما این محصول در خرده فروشی‌ها کیلویی ۲۵ هزار تومان فروخته می‌شود.

رییسی سرحدی ادامه داد: قیمت هر کیلوگرم عسل درجه دو حدود ۸۰۰۰ تومان بوده که در عمده فروشی‌ها با همین قیمت عرضه می‌شود اما در خرده‌فروشی‌ها کیلویی ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

وی عنوان کرد: زنبورداران هیچ نقشی در قیمت‌گذاری محصول پر زحمت خود ندارند و این سبب افزایش روزافزون زیان آن‌ها شده است.

به گفته مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران با توجه به مشکلات بسیار صنعت زنبورداری و بالا بودن هزینه‌های تولید و حمل و نقل آن بهترین روش برای متعادل‌سازی قیمت این محصول آزاد کردن بازار و تعیین قیمت عسل از طریق بازار عرضه و تقاضا است.

کارخانه‌داران عسل درجه یک نمی‌خرند

رییسی سرحدی با بیان اینکه دولت اجازه افزایش قیمت بالای ۱۰ درصد را به کارخانه‌های تولید عسل نمی‌دهد گفت: به دلیل افزایش هزینه‌های تولید کارخانه‌داران عسل درجه یک نمی‌خرند و بیشتر به خرید عسل درجه دو تمایل دارند لذا عسل‌های درجه یک عمدتا در خرده‌فروشی‌ها و توسط زنبورداران عرضه می‌شود.

به گفته وی برای بهبود وضعیت تولید کمی و کیفی عسل و حل مشکلات این صنعت باید برای تولیدکنندگان یارانه درنظر گرفته شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران با اشاره به وجود پتانسیل برای صادرات عسل و فرآورده‌های آن به کشورهای متقاضی خاطرنشان کرد: سالانه بیش از ۵۰۰۰ تن عسل با کیفیت پایین به صورت فله‌ای به ترکیه صادر و در بسته‌بندی‌های جدید به عنوان عسل ترکیه‌ای به دیگر کشورها صادر می‌شود.

کشورهای همسایه خواهان زنبور ایرانی

رییسی سرحدی با بیان اینکه تولید زنبور و فرآورده‌های آن در حد مطلوبی قرار دارد گفت: کشورهایی مانند عراق، افغانستان و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس متقاضی واردات زنبور از ایران هستند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران خاطر نشان کرد: به دلیل اینکه واردات زنبور باعث برهم زدن ذخایر ژنتیکی زنبور عسل ایرانی می‌شود، به درستی واردات این حشره ممنوع شد.

وی نبود یارانه‌های مناسب در زمینه‌هایی همچون کوچ و تولید را از دیگر مشکلات زنبورداران برشمرد و افزود: زنبورداران جهان در کشورهایی مانند آمریکا ۱۵۰ دلار، ترکیه ۱۲۰ دلار و چین ۱۵۰ یوآن (حدود ۹۰ هزار تومان) یارانه بابت جابه‌جایی‌ کندوهای خود دریافت می‌کنند.

زنبورهای مقاوم و ضرورت واردات داروهای ارگانیک

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران نبود داروهای استاندارد و ارگانیک را یکی دیگر از مشکلات صنعت زنبورداری دانست و گفت: سال‌هاست داروهای یکسانی برای بیماری زنبورها به کشور وارد می‌شود که باعث شده تا زنبورها نسبت به این داروها مقاوم شوند.

رییسی سرحدی واردات داروهای استاندارد، طبیعی و ارگانیک را برای درمان بیماری‌ زنبورها خواستار شد و تصریح کرد: برای سامان‌دهی به این بازار، باید از قاچاق برخی داروها از کشورهایی مانند چین و عراق که آثار سوء برای زنبورها دارد، جلوگیری کرد در غیر این صورت مشکلات عدیده‌ای برای این صنعت به وجود می‌آید.

بیمه نشدن زنبورداران حرفه‌ای به دلیل یک آیین‌نامه داخلی

وی درباره وضعیت بیمه زنبورداران با اشاره به اینکه باید ۴۵ هزار زنبوردار از محل هدفمندی یارانه‌ها بیمه می‌شدند و ۱۰ درصد این مبلغ را دولت تقبل می‌کرد گفت: بر اساس یکی مواد آیین‌نامه‌ی مندرج در این طرح هر زنبورداری که از سال ۸۸ به هر نحوی بیمه شده‌ تحت پوشش این بیمه قرار نمی‌گیرد.

وی افزود: این آیین‌نامه در حالی در طرح بیمه زنبورداران گنجانده شد که قانون هدفمندی یارانه‌ها از سال گذشته به اجرا درآمد و قانون عطف به ماسبق نمی‌شود. این آیین‌نامه‌ سبب شده زنبورداران حرفه‌ای کشور تحت پوشش این بیمه قرار نگیرند.

پاسخ دهید