زنبور.نت > اخبار > وقایع و رویدادها > برگزاری اولین کارگاه تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل در آذربایجان شرقی

برگزاری اولین کارگاه تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل در آذربایجان شرقی

افزایش تولید و بالا بودن کیفیت عسل، مقاومت به بیماری‌‌، زمستان‌گذرانی‌، بچه‌دهی و افزایش جمع‌آوری گرده از صفات اصلی زنبورهای اصلاح‌نژاد شده است.

تولید ملکه تجاری و بخصوص لاین‌های مادری به این روش خود یک شغل پردرآمد محسوب می‌شود. کنترل ۱۰۰ درصد باروری ملکه‌های زنبور عسل و دستیابی به فاکتورهای مثبت ژنتیکی و همچنین انتقال این فاکتورها به نسل‌های آینده از مهم‌ترین اهداف برگزاری این کارگاه است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: یکی از اصولی‌ترین کار در پرورش زنبور، داشتن ملکه‌هایی سالم و جوان با نژادی خوب و جمعیتی آرام و نه تهاجمی است همچنین از نظر زمستان‌گذرانی و بیماریها مقاوم و خوب بوده و از نظر تولید بهتر از سایر کلنی‌ها باشد.

غفور عبدالهی افزود: مقاومت در مقابل “کنه واروا” و “نوزما” را از جمله مهمترین صفت‌های اصلاح شونده این ملکه‌ها است.

معاون مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: کارشناسان اجرای برنامه‌های خاص اصلاح نژادی را راهکای برای افزایش تولید فرآورده‌های زنبور عسل و کاهش تمامی به بچه دادن و رفتار تهاجمی زنبورهای کلنی عنوان نمودند.

رضایی افزود: صفات مهمی نظیر تولید عسل نتیجه عملکرد مجموع زنبورهای کلنی عنوان نموده‌اند.

وی تشریح کرد: هدف اصلی اجرای برنامه‌های اصلاح نژاد زنبور عسل افزایش تولید محصولاتی مانند عسل، گرده، ژله رویال، زهر‌، موم و بره موم است.

رضایی ادامه داد: مقدار تولید عسل به جمعیت و فعالیت کلنی بستگی دارد.

معاون مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی یادآور شد: در زمینه اصلاح‌نژاد زنبور عسل نکته مهم این است که این حشره از نظر خصوصیات زیست شناختی با سایر حیوانات دیپلوئید تفاوت دارد.

وی اظهار داشت: آرام بودن و تمایل کمتر به بچه‌دادن از ویژگی‌های یک کلنی زنبور عسل است.

رضایی تأکید کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که تاکنون در ایران فعالیت زیادی در مورد اصلاح نژاد زنبور عسل صورت نگرفته است، اما به سبب وارد کردن ملکه‌های خارجی بدون کنترل صحیح، برنامه‌ریزی برای اصلاح نژاد زنبور عسل بسیار ضروری است.

رئیس اتحادیه زنبورداران آذربایجان شرقی گفت: هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی آشنایی با روش‌های تلقیح و ایجاد زنبورستان‌هایی با کندوهایی قوی و مقاوم نسبت به انواع بیماری زنبور عسل است.

مولوی اظهار داشت: تمام فعالیت‌ها به منظور تولید لاین‌های مادری (تولید ملکه با ویژگی‌های خاص) و اصلاح نژاد زنبورستان‌ها در سطح کشور صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: آرام بودن کلنی و نیش زدن در حین بازدید و تولید بره موم از خصوصیات نژاد اصلاح شده است.

مدیر مرکز آموزش تلقیح مصنوعی همدان گفت: اهمیت تلقیح مصنوعی فقط صرفاً به دلیل کنترل ۱۰۰ درصد باروری‌ها و انتقال صفات خوب ژنتیکی به نسل‌های آینده است.

علی عطاییان افزود: با به وجود آمدن یک ملکه خوب در تلقیح مصنوعی باید بهترین  پتانسیل زنبور نر انتخاب شود.

وی تشریح کرد: پرورش زنبورهای نر با پتانسیل باروری بالا به منظور تولید اسپرم برای تکنیک تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل و همینطور باروری بصورت طبیعی از اهمیت بالایی برخوردار است.

عطاییان ادامه داد: کنترل بیماری نوزما، بازدید سریع کندو، جلوگیری از تلفات سمپاشی و جلوگیری از جابجایی از ‌ ویژگی‌های مهم کندوهای کف باز می‌باشد.

مدیر مرکز آموزش تلقیح مصنوعی همدان یادآور شد: نژاد کارنیکا، نژادی پرورش داده شده برای پاسخگویی به نیاز زنبورداران صنعتی قلمداد می‌شود.

وی افزود: این نژاد به دلیل رفتار بهداشتی-نظافتی قوی قادر به از بین بردن مادر بیماری‌ها یا همان کنه واروآ از کندو است.

عطاییان تأکید کرد: چگونگی برنامه ریزی برای کوچ‌دهی زنبورستان و میزان پتانسیل‌های گرده و شهد در طبیعت از عوامل مؤثر در  بهینه شدن صنعت زنبورداری کشور است.

پاسخ دهید