زنبور.نت > اخبار > عمومی > آزمایشگاه مرجع پلی برای صادرات عسل ایران

آزمایشگاه مرجع پلی برای صادرات عسل ایران

معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی آزمایشگاه مرجع صنعت زنبورداری کشور با همکاری سازمان ملل متحد مطابق با استانداردهای بین‌المللی را زمینه ساز حضور عسل ایران در تجارت جهانی دانست.

حسن رکنی در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری در طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار و همچنین توسعه زنجیره ارزش صنعت زنبورداری با سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)، اعلام کرد آزمایشگاه مرجع صنعت زنبورداری در استان البرز جانمایی شده و قرار است از کمک‌های فنی و اعتباری یونیدو بهره‌مند شود.

وی یادآوری کرد: صنعت زنبورداری ایران به لحاظ شمار کلونی زنبورعسل دارای رتبه چهارم جهانی و از نظر میزان تولید عسل رتبه هشتم دنیا را دارد.

رکنی گفت: پارسال برای متنوع‌سازی محصولات صنعت زنبورداری که ژل رویال یکی از موارد آن است، تلاش زیادی کردیم اما هنوز نتوانسته‌ایم در تجارت جهانی نقش آفرینی کنیم و باید اقدام‌های بیشتر صورت گیرد.

وی ادامه داد: کیفی سازی محصول عسل و برگزاری دوره‌های آموزشی مناسب می‌تواند در افزایش تولید کیفی و همچنین صادرات نقش بسزایی ایفا کند. در سال‌های گذشته نیز مازاد عسل ایران به کشورهای دیگر صادر شده است.

رکنی درباره برندسازی در صنعت عسل گفت: در برخی موارد شاهدیم مصرف کنندگان عسل نگران کیفیت این محصول هستند و همچنین به دنبال برند معتبری برای استفاده از این محصول هستند بنابر این طی دو سال اخیر اقدامات لازم در این خصوص صورت گرفته است اما نیازمند ایجاد یک آزمایشگاه مرجع مطابق با استانداردهای بین‌المللی هستیم تا آزمایشگاه مرجع را هر چه زودتر راه اندازی کنیم تا در تجارت جهانی عسل حضور پررنگی داشته باشیم.

معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد صنعت زنبورداری ایران به فرهنگ سازی بیشتری نیاز دارد.

وی از تشکیل ستاد گرده افشانی در وزارت جهاد کشاورزی برای نهادینه سازی بکارگیری کندوهای زنبور عسل در کنار باغ ها خبر داد.

اکنون ایران با برخورداری از نزدیک هفت هزار کلنی زنبور عسل و ۷۸ هزار تن تولید سالیانه، رتبه چهارم کندوداری و رتبه هشتم تولید عسل دنیا را به خود اختصاص داده است. ۷۵ هزار زنبوردار در این صنعت فعالند.