زنبور.نت > اخبار > عمومی > آغاز طرح پایش بهاره زنبورستان‌ها

آغاز طرح پایش بهاره زنبورستان‌ها

در این طرح نمونه‌های برداشت شده از زنبورستان‌ها، از نظر ابتلا به بیماری‌های انگلی شایع زنبورها و بیماری‌های میکروبی ارزیابی شد.

طرح پایش بهاره بیماری‌های زنبور عسل در خراسان شمالی همزمان با سراسر کشور اجرایی شد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: در این طرح، از پنج درصد زنبورستان‌ها نمونه‌برداری شد و نمونه‌ها پس از ارسال به آزمایشگاه مرکزی این اداره کل، از نظر آلودگی احتمالی به عوامل بیماری‌زا مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر سید فرزین حسینی افزود: نمونه های برداشت شده از زنبورستان‌ها شامل زنبور بالغ، لارو و شفیره این حشرات، از نظر ابتلا به بیماری‌های انگلی شایع زنبورها شامل نوزما، واروا و آکاراپیس و بیماری‌های میکروبی مثل لوک آمریکایی ارزیابی شد.

وی گفت: برای زنبورستان های آلوده، درمان‌های مؤثر و تدابیر بهداشتی لازم، مطابق پروتکل های درمانی سازمان دامپزشکی به اجرا در می‌آید.

حسینی با اشاره به اهمیت پیشگیری در مبارزه با بیماری‌ های زنبور عسل، به زنبورداران توصیه کرد در مواقع لزوم و پس از مشورت با دامپزشکان، صرفاً از سموم و داروهای مجاز استفاده کنند.

وی افزود: زنبورداران باید قبل از حمل و جابجایی کندوها، تأییدیه سلامت کلنی و گواهی حمل بهداشتی-قرنطینه‌ای را از شبکه‌های دامپزشکی دریافت کنند تا از انتشار بیماری‌ های واگیر در زنبورستان‌‌ها پیشگیری شود.

سالانه در هزار و ۵۰۰ زنبورستان خراسان شمالی با ۱۲۹ هزار و ۹۲۸ کلنی، هزار و۶۲۰ تن عسل تولید می‌شود.