زنبور.نت > اخبار > عمومی > ایران و هفتمین جایگاه تولید عسل در دنیا

ایران و هفتمین جایگاه تولید عسل در دنیا

رئیس کارگروه زنبورعسل وزارت جهاد کشاورزی گفت: میانگین تولید عسل از هر کندو حدود ۱۰ کیلو و ۸۰۰ گرم است و سالانه ۷۷ هزار تن عسل در کشور تولید می‎شود.

محمد میرزایی، در کارگروه آموزشی تولید ژل رویال، گرده گل و پرورش زنبورعسل، بیان کرد: در سطح کشور حدود ۷۴ هزار نفر به صنعت زنبورداری مشغول هستند. وی با اشاره به وجود شش میلیون و ۶۹۰ هزار کندوی زنبور عسل در کشور افزود: از این تعداد کندو حدود ۷۷ هزار تن عسل در سال تولید می‎شود.

میرزایی اظهار کرد: میانگین تولید عسل هر کندو در کشور حدود ۱۰ کیلو و ۸۰۰ گرم است و ایران در رتبه‎بندی جهانی رده هفتم تولید را به خود اختصاص داده است.

این مسئول با بیان اینکه در کلنی زنبورعسل، ایران رتبه چهارم را دارد، گفت: همچنین در استان لرستان ۱۷۰۰ نفر به پرورش زنبورعسل مشغول هستند که با ۱۶۷ هزار کلنی حدود ۱۳۰۰ تن عسل در سال تولید می‎کنند.

وی میزان تولید عسل را در استان به طور میانگین برای هر کندو حدود هشت کیلوگرم اعلام و اضافه کرد: لرستان رتبه دوازدهم را در سطح کشور از نظر میزان تولید عسل به خود اختصاص داده است.

میرزایی هدف برگزاری این دوره را خروج از تولید تک محصولی زنبورعسل دانست و گفت: استفاده از توان ژنتیکی زنبورعسل و بهره‎گیری مناسب و بالا از طبیعت با ارائه یک مدیریت توانمند و دانش‎بنیان از اهداف ماست.