زنبور.نت > اخبار > علمی و پژوهشی > آفت‌کش‌ها بلای جان زنبوران عسل

آفت‌کش‌ها بلای جان زنبوران عسل

تأثیر آفت‌کش‌ها در کاهش جمعیت زنبورهای عسل از مدت‌ها قبل شناخته شده، اما تداوم این وضعیت محققان را بر آن داشته است که روشی برای شناسایی آفت‌کش‌های مسموم‌کننده و چه بسا راهکاری برای نجات زنبورها بیابند.

نتایج یک مطالعه جدید در لهستان از تاثیر همزمان ۵۷ آفت‌کش مختلف بر زنبورها حکایت دارد، اما روشی جدید ابداع شده است که می‌تواند اسرار نهفته در کاهش گسترده جمعیت زنبور عسل در سال‌های اخیر را آشکار کرده و به یافتن روشی برای نجات آنها کمک کند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد زنبورهای عسل در سراسر جهان در معرض خطر هستند به گونه‌ای که در آمریکا، کاهش چشمگیر جمعیت زنبورها در پی بروز یک بیماری به نام “اختلال فروپاشی کلنی”(CCD) منجر به از بین رفتن محصولات کشاورزی و توقف کسب و کار کشاورزان شده است.

اختلال فروپاشی کلنی یا (CCD) سندرومی است که به کاهش زنبورهای عسل منجر می‌شود.

چندین مطالعه ارتباط بین استفاده از آفت‌کش و مرگ زنبورها را نشان داده است و به همین منظور اتحادیه اروپا استفاده از آفت‌کش نئونیکوتینوید را ممنوع اعلام کرده است.

محققان لهستانی برای شناسایی آفت‌کش‌های مسموم‌کننده زنبورها در اروپا، از روشی با نام Quechers استفاده کردند که هم اکنون برای شناسایی آفت‌کش‌ها در مواد غذایی به کار می‌رود. با این بررسی، آنها توانستند زنبورهای مسموم شده را در رابطه با تاثیر ۲۰۰ آفت‌کش مختلف به طور همزمان آزمایش کنند. حدود ۹۸ درصد از آفت‌کش‌هایی که مورد آزمایش محققان قرار گرفتند، مورد تایید اتحادیه اروپا هستند.

تیم تحقیق از این روش برای بررسی بیش از ۷۰ مورد مسمومیت در زنبورهای عسل استفاده کردند. نتایج تحقیق وجود ۵۷ نوع مختلف از آفت‌کش‌ها را در بدن زنبورها نشان داد. اکنون این محققان امیدوارند به واسطه این روش جدید مشکل مسمومیت زنبورهای عسل را حل کنند.

نتایج این تحقیق جدید در مجله علمی “کروماتولوژی آ” Chromatography A منتشر شده است.