زنبور.نت > اخبار > علمی و پژوهشی > طرح اصلاح نژاد زنبور عسل نخستین بار درکشور

طرح اصلاح نژاد زنبور عسل نخستین بار درکشور

رییس گروه پرورش زنبور عسل وزارت جهاد کشاورزی گفت: طرح جامع اصلاح‌نژاد زنبور عسل با همکاری موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برای نخستین بار در کشور در استان بوشهر دردست اجراست.

ماشاءالله جمشیدی افزود: با توجه به پتانسیل‌های بالای استان بوشهر برای پرورش زنبورعسل بویژه در فصل زمستان که فعالیت زنبورداری در کشور تعطیل است این استان پذیرای ده‌ها هزار کلنی زنبور عسل است به همین دلیل این پروژه در استان بوشهر اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه در این پروژه از ظریفترین و مهمترین وسایل در اصلاح نژاد زنبور عسل استفاده می‌شود، اضافه کرد: در این پروژه به دنبال تولید ملکه‌هایی با راندمان تولید عسل بالاتر هستیم.

جمشیدی اظهارداشت: در پروژه اصلاح‌نژاد زنبور عسل روی صفت‌های رفتاری و بچه‌دهی کندوها کار می‌شود و هرچه تعداد بچه‌هایی که کندوها می‌دهند کمتر باشد راندمان تولید عسل بیشتر می‌شود.

وی یادآورشد: همچنین از سال آینده روی صفت مقابله با کنه واروآ نیز کار می‌کنیم.

جمشیدی بیان کرد: کنه واروآ اکنون کل زنبورهای دنیا را درگیر کرده و در این طرح به دنبال ژن‌هایی هستیم که بتوانیم وارد زنبورها کنیم که در مقابل این کنه و بیماری مقاوم شوند.

رییس گروه پرورش زنبور عسل وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به مقدماتی که فراهم شده بیمه زنبورداران یکی از طرح‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی است که با استفاده از یارانه‌ای که از طریق طرح هدفمندی یارانه‌ها اختصاص داده شده همه زنبور داران بیمه می‌شوند.

وی یادآورشد: هنچنین از امسال بنا داریم صندوق حمایت از توسعه زنبورداری کشور با همکاری اتحادیه مرکزی زنبورداران نیز ایجاد شود تا از این طریق تعاونی‌ها، تشکل‌ها و اتحادیه‌های استانی تقویت شوند.

جمشیدی گفت: از پنج میلیون کندوی زنبور عسل در کشور چهار میلیون و ۸۰۰هزار کلنی در کندوهای مدرن و  ۳۰۰کلنی نیز در کندوهای سنتی نگهداری می‌شوند.

وی افزود: ۶۲تا ۶۵هزار زنبوردار در کشور فعالیت می‌کنند که سالانه از این کندوها ۵۰ هزار تن عسل در کشور تولید می‌شود.

جمشیدی اضافه کرد: سرانه مصرف عسل در کشور ۶۰۰گرم و در جهان ۲۲۰گرم است ولی عملکردهایی که در جهان دارد خیلی بیشتر از ماست.

وی اظهار داشت: متوسط تولید عسل در کشور ۱۰کیلوگرم است این درحالی است که در جهان ۲۲کیلوگرم و با توجه به این آمار کارهای زیادی داریم که باید در این بخش انجام دهیم.

جمشیدی با بیان اینکه ایران از لحاظ رتبه تولید عسل و کندو به ترتیب در جهان رتبه هشتم و چهارم را دارد گفت: در جهان از ۶۵میلیون کندوی زنبور عسل یک میلیون و  ۵۰۰ هزار تن عسل تولید می‌شود.

پاسخ دهید