زنبور.نت > اخبار > علمی و پژوهشی > عسل شیرین‌ترین ماده آنتی باکتریال!!

عسل شیرین‌ترین ماده آنتی باکتریال!!

سوزان مسچوتیز محقق ارشد این مطالعه گفت: آزمایش‌های ما بر روی خاصیت عسل ادامه دارد و تمرکز خود را بیشتر بر روی عسل‌های بدست آمده از شهد چند گل گذاشته‌ایم.

کارشناسان پزشکی از سال‌های گذشته بر اساس بررسی‌های خود دریافته‌اند ترکیب‌های آنتی باکتریال موجود در عسل در درمان سریعتر زخم‌ها کمک کننده است.

هرچند بررسی‌های جدید نشان می‌دهد این ماده شیرین بیش از آنچه در گذشته تصور می‌شد از خاصیت‌های منحصر بفردتری برخوردار است که مشکلات فزاینده مقاومت آنتی باکتریال را برطرف می‌سازد.

گروهی از محققان دانشگاه سالورجینا به منظور مشخص کردن تأثیرات بیشتر عسل بر روی باکتری‌های شایع به انجام آزمایش‌هایی پرداختند. آنان تاکنون دریافته‌اند عسل‌هایی که از ترکیب چند گونه گل بدست می‌آید در مقابله با باکتری E.coli موثرتر است.

مسچوتیز محقق ارشد این مطالعه گفت: آزمایش‌های ما بر روی خاصیت عسل ادامه دارد و تمرکز خود را بیشتر بر روی عسل‌های بدست آمده از شهد چند گل گذاشته‌ایم.

این محقق اظهار کرد: آنتی بیوتیک‌ها در از بین بردن باکتری‌ها نقش دارند اما گاهی اوقات موجب مقاومت آنتی بیوتیکی می‌شود. هرچند عسل در چندین سطح و از طریق مکانیسم‌های مختلف از جمله خاصیت آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریالی و ضد سم این عمل را انجام می‌دهد.

به نقل از پریونشن، به بیان دیگر عسل از خاصیت‌هایی برخوردار است که آنتی بیوتیک‌ها از آن بی بهره هستند.

پاسخ دهید