زنبور.نت > اخبار > علمی و پژوهشی > پیشگیری از ایدز با زهر زنبور

پیشگیری از ایدز با زهر زنبور

دانشمندان در پیشرفت مهمی، دریافته‌اند که نانوذارت حاوی سمی که در زهر زنبور عسل یافت می شود، می تواند ویروس HIV را از بین ببرد، در عین حال آسیبی به سلول‌های سالم اطراف وارد نشود.

این یافته دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن گام مهمی به سوی ساخت نوعی ژل مصرفی به منظور پیشگیری از شیوع ویروس HIV در بین انسانهاست که موجب بروز ایدز می‌شود.

زهر زنبور عسل حاوی نوعی سم موسوم به ملیتین است که می‌تواند حفراتی را در پوشش حفاظتی اطراف ویروس HIV  ایجاد کند. میزان زیادی از ملیتین آزاد می‌تواند موجب آسیب دیدگی سیستم ایمنی بدن شود.

این مطالعه جدید نشان می دهد استفاده از نانوذارت دارای ملیتین به سلول های طبیعی آسیب نمی‌زند چرا که محققان نوعی ضربه گیر محافظتی به سطح نانوذرات افزوده‌اند.

وقتی این نانوذرات به سطح سلول‌های طبیعی می‌رسند که اندازه بسیار بزرگ تری نسبت به نانوذرات دارند، نانوذارت به سادگی از روی آنها رد می‌شوند.

از سوی دیگر ویروس HIV اندازه بسیار کوچکتری از این نانوذارت دارد از این رو ویروس بین ضربه گیر قرار می‌گیرد و سطح تماسی بین این نانوذارت ایجاد می‌شود، دقیقا این همان جایی است که سم زنبور عسل در کمین ویروس نشسته است.

ملیتین موجود در این نانوذارت به پوشش ویروسی متصل می شود. ملیتین با انجام یک سری حملات، حفراتی را در پوشش ایجاد و در واقع پوشش محافظتی ویروس را از بین می‌برد.

به گفته جاشوا هود مجری این تحقیقات، مزیت این راهبرد این است که نانوذرات به بخش‌های خاص و اصلی ساختار ویروس هجوم می‌برند.

در مقابل، بسیاری از داروهای ضد ویروسی ایدز توانایی تکثیر ویروس را از بین می‌برند اما این استراتژی ضد تکثیر اقدامی برای توقف عفونت اولیه نمی‌کند و بسیاری از سویه‌های ویروس این داروها را دور می‌زنند و تکثیر خود را ادامه می‌دهند.

هود اظهار داشت: ما به ویژگی فیزیکی موروثی ویروس HIV یورش می بریم. از نظر تئوری هیچ راهی برای ویروس وجود ندارد که بتواند در مقابل این شیوه سازگار شود. ویروس باید این پوشش حفاظتی را که از دو لایه غشا تشکیل شده داشته باشد.

این پژوهشگران می گویند علاوه بر اینکه می‌توان از این نانوذارت ملیتین دار به شکل ژل برای پیشگیری از ابتلا به عفونت ایدز استفاده کرد از این شیوه می‌توان به عنوان درمانی برای عفونت‌های HIV کنونی به ویژه آنهایی که به دارو مقاوم هستند بهره‌مند شد.

می‌توان این نانوذارت را به شکل داخل وریدی تزریق کرد که از نظر تئوری توان حذف ویروس HIV را در جریان خود دارد.

در حالی که این شیوه در محیط آزمایشگاه آزمایش شده است هود و همکارانش در آستانه تولید مقادیر کافی از این نانوذارت برای آزمایش‌های بالینی آینده هستند.

نتایج این تحقیقات درنشریه Antiviral Therapy منتشر شده است.

پاسخ دهید