زنبور.نت > اخبار > علمی و پژوهشی > کشف مواد معدنی با استفاده از حس بویایی زنبور عسل

کشف مواد معدنی با استفاده از حس بویایی زنبور عسل

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی محلات، از موفقیت دانشجوی این واحد علمی آموزشی در استفاده از حس بویایی زنبور عسل در اکتشاف مواد معدنی برای اولین بار در دنیا خبر داد.

علی‌آبادی افزود: صمیمی ۲۶ ساله دانشجوی کارشناسی ارشد رشته زمین شناسی اقتصادی دانشگاه آزاد واحد محلات در موضوع پایان نامه از حس بویایی زنبور در ردیابی و پی‌جویی کشف مواد معدنی به نتایج قابل قبولی دست یافته است.

وی با تأکید براینکه طرح پایان نامه این دانشجوی جوان در سامانه پایان نامه دانشگاه آزاد کشور ثبت شده است گفت: همچنین ثبت این موفقیت مراحل اولیه را در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌گذراند.

علی آبادی افزود: در این پروژه تحقیقاتی که طی چهار ماه و با همکاری دانشگاه ها و اساتید دانشگاه زاگرب کرواسی، دانشگاه کنستانز آلمان و دانشگاه اس ال یو سوئد انجام گرفت موفق به تربیت زنبور عسل، جهت جستجو و کشف مواد معدنی به ویژه کانی‌های مس دار(کالکوپیریت) از طریق حس بویایی شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی محلات گفت: با توجه به نتایج درخشان این تحقیق، صمیمی به درخواست دپارتمان بیولوژی و زمین شناسی دانشگاه استکهلم و همچنین شبکه چهار تلویزیون سوئد سخنرانی و کنفرانس‌های خبری متعددی داشته است.

علی آبادی افزود: این محقق جوان هم اکنون در حال همکاری با دانشگاه تلوز انگلستان برای مطالعات بیشتر در زمینه شناخت خصوصیات بیولوژیکی گیرنده‌های عصبی زنبور عسل در شناخت مواد معدنی مختلف است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی محلات گفت: این جوان نخبه کشور کنون در بورسیه دکترای دانشگاه تولز فرانسه پذیرفته شده است.

علی آبادی یادآور شد، در سالهای گذشته، محققان موفق شدند برای شناسایی مواد معدنی از جمله مس، از حس بویایی سگ کمک بگیرند.

پاسخ دهید