زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > آغاز گرده افشانی و شهدگیری در زنجان

آغاز گرده افشانی و شهدگیری در زنجان

یک عضو اتحادیه زنبورداران زنجان، گفت: زنبورداری شغل اصلی زنبورداران استان نیست و معمولاً زنبوردارن در کنار زنبورداری به حرفه دیگری نیز مشغول‌ هستند.

مسلمی اظهار کرد: در صورتی که این حرفه شغل اصلی یک فرد باشد تنها نکته‎ای که باید مدنظر گرفته شود، کوچ کندوها است و اگر کوچ اتفاق نیفتد، درآمدزایی صورت نمی‎گیرد.

وی با اشاره به اینکه شهدگیری و گرده‌افشانی در زنجان از ۱۵ اردیبهشت تا اواخر خرداد صورت می‎گیرد، افزود: البته این امر در شرایطی به دلیل کوچ زنبورها در مناطق مختلف متفاوت خواهد بود.

مسلمی افزود: این شرایط معمولاً در استان صورت نمی‎گیرد و زنبورداران در یک مقطع زمانی خاص به شهدگیری و عسل از زنبور می‌پردازند و در یک مقطع دیگر با دادن آب و شکر به زنبورها تنها آن‌ها را نگهداری می‎کنند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: حداقل شعاع مورد شناسایی زنبور ۴ کیلومتر است و بیشتر از ۴ کیلومتر را یک زنبور کارگر نمی‎تواند شناسایی کند.

این عضو ادامه داد: معمولاً کوچ کندوها به مناطق گرمسیری است و زنبورداران استان‌های تبریز و ارومیه و همین طور زنجان به دلیل سردسیری بودن، کندوهای خود را به تهران انتقال می‌دهند و در استان زنجان به طارم که نسبت به زنجان از آب و هوای بهتری برخورددار است، فرستاده می‌شود.

وی همچنین افزود: زنبورداران بهتر است تقویم زنبورداری داشته باشند تا مشخص شود در چه زمانی کندوهای زنبور در کدام منطقه قرار گیرد تا در مقابل شرایط نامساعد هوایی از کندوهای خود محافظت کنند.

پاسخ دهید