زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > اردبیل رتبه سوم کشور در تولید عسل

اردبیل رتبه سوم کشور در تولید عسل

محقق بخش تحقیقات دامپزشکی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گفت: اردبیل رتبه سوم تولید عسل کشور را دارا است.

مصطفایی تصریح کرد: اردبیل به دلیل واقع شدن در دامنه کوه سبلان و برخورداری از شرایط اقلیمی ویژه یکی از قطبهای تولید عسل کشور است.

وی با بیان اینکه نوع آب و هوا و پوشش گیاهی مهمترین عوامل تولید عسل مرغوب در یک منطقه است، اضافه کرد: رتبه ممتاز اردبیل در هر دو مولفه موجب شده عسل تولیدی در این استان جزو مرغوب ترین عسلهای تولیدی در سطح دنیا باشد.

مصطفایی با تاکید به ضرورت مصرف عسل خالص به منظور برخورداری از خواص درمانی و غذایی متذکر شد: به همین منظور با هدف شناسایی ویژگی های عسل خالص در سالهای اخیر آزمایشات و تحقیقات گسترده‌ای در خصوص عسل تولیدی اردبیل انجام شده است.

وی ادامه داد: نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد رنگ عسل متناسب با گیاه مورد استفاده زنبور عسل می‌تواند از روشن تا تیره متغیر بوده و عسلهای پر رنگ حرارت ندیده به خاطر وجود فلاونوئیدهای بیشتر خاصیت درمانی بیشتری دارند.

وجود ۲۰ نوع قند در عسل

این محقق تاکید کرد: عسل تولیدی در نقاط مختلف استان رنگ و ظاهر متفاوتی داشته و درجه خلوص آن را تنها در آزمایشگاههای تشخیص کیفی عسل می توان تعیین کرد.

وی افزود: حدود ۹۶ درصد عسل ماده خشک و حاوی ۲۰ نوع قند، آمینو اسید، لیپید، ویتامین، مواد معدنی، انواع آنزیم، عناصر معطر و ترکیبات آلی و مابقی رطوبت است.

مصطفایی با بیان اینکه برای تولید یک قاشق عسل شهد بیش از یک میلیون گل و زحمت هزاران زنبور لازم است، تاکید کرد: به همین دلیل خواص درمانی عسل قابل توجه است.

خاصیت درمانی عسل فرهنگ سازی شود

به گفته این محقق جلوگیری از بیماری‌های قلب و عروق، خاصیت آنتی‌بیوتیکی، استفاده در سوختگی‌ها، استفاده در ترمیم زخمها و خاصیت شبه انسولینی از جمله مهمترین خواص درمانی عسل است.

وی با بیان اینکه اطلاع رسانی در خصوص خواص عسل نیازمند فرهنگ سازی است، اضافه کرد: با توجه به اینکه عسل تولیدی در اردبیل قیمت مناسبی دارد می‌تواند به عنوان یکی از مهمترین مواد غذایی سبد خانوار تعریف شود.

مصطفایی افزود: گرده گل، ژله رویال، بره موم و زهر زنبور عسل از دیگر محصولات مرتبط با عسل است که هر یک از قابلیتهای درمانی قابل توجهی برخوردار است.