زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > افزایش تولید عسل در سیستان و بلوچستان

افزایش تولید عسل در سیستان و بلوچستان

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به افزایش تعداد کلنی‌های زنبور عسل در سطح سیستان و بلوچستان پیش بینی می‌شود امسال تولید عسل در استان افزایش پیدا کند.

موسی نخزری افزود: طبق آمارگیری‌هایی که در سال گذشته از شهرستان‌های استان انجام شده تعداد چهار هزار کلنی در سطح استان وجود دارد.

وی افزود: با توجه به اقلیم آب و هوایی و همچنین پوشش گیاهی مناسب اکثر کلنی‌ها در شهرستان‌های خاش، ایرانشهر، نیکشهر، دلگان، قصرقند، فنوج، زابل، زهک، هیرمند، زاهدان و مهرستان قرار دارند.

نخزری، میزان تولید سالانه عسل در استان را ۴۰ تن عنوان کرد و ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود امسال با افزایش تعداد کلنی‌ها این میزان به ۴۵ تن برسد.

وی خاطرنشان کرد: درسال گذشته حدود ۳۱ تن عسل در سطح استان تولید شده است.

مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی استان تصریح کرد: به طور متوسط برای ۲۵۰ نفر در سطح استان از طریق زنبورداری ایجاد شغل شده است.

نخزری همچنین در رابطه با تسهیلاتی که به زنبور داران تعلق می‌گیرد گفت: به بهره برداران عسل توسط کارشناسان مربوطه آموزش‌های لازم داده می‌شود.

وی با اشاره براینکه عسل تولیدی استان به شهرستان‌های همجوار نیز صادر می‌شود، اذعان کرد: عسل تولیدی سیستان و بلوچستان علاوه بر صادرات به دیگر شهرستان‌های کشور همچون تهران به کشورهای امارات، عربستان و عراق نیز صادر می‌شود.