زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > افزایش تولید عسل کرمانشاه به ۲۰۰۰ تن

افزایش تولید عسل کرمانشاه به ۲۰۰۰ تن

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، گفت: پیش‌بینی می‌شود میزان تولید عسل استان در سال جاری به حدود دو هزار تن برسد.

خانی، در خصوص میزان تولید عسل استان در سال جاری، ابراز داشت: پیش‌بینی می‌شود امسال میزان تولید عسل استان به حدود دو هزار تن برسد، این در حالیست که میزان تولید عسل سال گذشته استان حدود ۱۶۱۰ تن بود.

وی تعداد افراد فعال در حوزه تولید عسل را در استان ۲۶۵۰ نفر عنوان و اذعان داشت: در حال حاضر حدود ۱۵۶ هزار کلنی زنبور عسل در سطح استان وجود دارد که شامل ۱۴۸ هزار کندوی مدرن و هشت هزار کندوی بومی می‌باشد.

خانی با اشاره به اینکه استان کرمانشاه از نظر شاخص کیفیت و طعم عسل تولیدی از استان‌های مطرح کشور است، گفت: با توجه به شرایط اقلیمی خاص استان، کوهستانی بودن و برخورداری از مراتع خوب و متنوع، عسل تولیدی در استان کرمانشاه دارای کیفیت و طعم منحصر به خود است.

خانی با بیان اینکه برداشت عسل در استان آغاز شده و تا اواسط شهریور‌ماه ادامه می‌یابد، تصریح کرد: سرانه تولید عسل در استان کرمانشاه به ازای هر نفر ۷۰۰ گرم می‌باشد.

وی نیمی از زنبور‌داران استان را ساکن شهرستان صحنه معرفی کرد.

گفتنی است زنبور عسل مهمترین حشره گرده‌افشان می‌باشد و تنها حشره‌ای است که نر و ماده بودن پایه‌های گیاهی را تشخیص می‌دهد و از این نظر نقش موثری در گرده‌افشانی باغات و زمین‌های زراعی دارد و میزان تولیدات را دو تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهد.