زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تحقق نظام خوشه‌ای زنبور عسل در زنجان

تحقق نظام خوشه‌ای زنبور عسل در زنجان

مدیر بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: نظام تولید خوشه‌ای زنبور عسل در استان زنجان اجرا می‌شود.

رستمخانی گفت با عنایت به محدودیت زمین، آب و سرمایه برای احداث واحدهای بزرگ مقیاس تولیدی در زیر بخش امور دام استان و همچنین به منظور کاهش قیمت تمام شده محصول و ایجاد اشتغال پایدار، نظام تولید خوشه‌ای در برخی از رشته فعالیت‌های  مور دام استان تدوین و به مرحله اجرا درآمده است.

وی با اشاره به اینکه طرح نظام تولید خوشه‌ای زنبور عسل هم در استان زنجان اجرا می‌شود گفت: استان زنجان یکی از مناطقی است که دارای دو نوع آب و هوا می‌باشد‌، یکی منطقه طارم که دارای آب و هوای گرم و معتدل است و برای زمستان‌‌گذرانی استفاده می‌شود و مابقی مناطق استان که جهت پرورش زنبور و تولید عسل در طول سال از آن استفاده می‌شود.

مدیر بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: با توجه به ظرفیت قابل قبول پرورش‌دهندگان زنبور عسل در استان چه به لحاظ تعداد کلنی‌ها و چه به لحاظ امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و نیروی انسانی متخصص در این صنعت لزوم ساماندهی و راه‌اندازی زنجیره‌های تولید عسل و سایر فرآورده‌های آن در استان اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند.

رستمخانی ادامه داد: در این راستا تاکنون ۵ زنجیره تولید عسل در ۵ شهرستان زنجان، سلطانیه، ماه نشان، ایجرود و خدابنده با بیش از ۲۰۰ عضو و ۱۶۰۰۰ کلنی زنبور عسل تشکیل یافته‌اند.

وی گفت: از این تعداد کلنی در سال ۹۴ بیش از ۸۶ تن عسل و سایر فرآورده‌ها تولید شده است که این ارقام حدود ۱۴ درصد از تولید عسل استان را از لحاظ میزان تولید و ۱۸ درصد از تعداد کلنی‌های موجود را شامل می‌شود.

مدیر بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان زنجان افزود: فعالیت‌های عمده تحت پوشش این زنجیره‌ها؛ زنبورداری، تولید جعبه و کادر، دستگاه موم آج‌کنی، تولید و توزیع ملکه‌های اصلاح شده، تولید لباس‌های مخصوص زنبورداری، تولید و تأمین مواد غذایی و دارویی زنبورداری، آموزش زنبورداران، ایجاد مراکز استحصال و عرضه مستقیم عسل، تأمین و توزیع ادوات و لوازم زنبورداری، انجام امور تحقیقاتی در زمینه زنبورداری، شرکت در جشنواره‌های عسل در داخل و خارج از استان، کمک و معرفی به تأمین تسهیلات ارزان قیمت به افراد زیر مجموعه و … بوده است