زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > توزیع ۱۶۰۰ ملکه زنبور عسل در استان مرکزی

توزیع ۱۶۰۰ ملکه زنبور عسل در استان مرکزی

معاون بهبود امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی از توزیع یک‌هزار و ۶۰۰ ملکه زنبور عسل اصلاح‌نژاد شده بین زنبورداران استان خبر داد.

علی ابراهیمی اظهار داشت: این تعداد ملکه زنبور عسل به منظور افزایش راندمان کندوهای زنبور عسل، افزایش تولید و افزایش جمعیت زنبور از تولیدکنندگان موفق ملکه خریداری شده است.

وی تصریح کرد: اعتبار هزینه شده به منظور خریداری این تعداد ملکه زنبور عسل ۳۷۰ میلیون ریال است که توزیع رایگان ملکه‌ها بین زنبورداران استان هم‌اکنون در دست اقدام است.

معاون بهبود امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با اشاره به فعالیت یک‌هزار و ۳۶۰ زنبوردار در شهرهای مختلف استان بیان داشت: در حال حاضر بیش از ۸۰ هزار کلنی زنبور عسل در استان وجود دارد که در سال گذشته ۵۳۰ تن عسل از این کندوها تولید شد.

به گفته وی طرح توزیع ملکه زنبور عسل برای نخستین بار در استان به مرحله اجرا درآمده است.

ابراهیمی با بیان اینکه ملکه‌های خریداری شده به نسبت تعداد کلنی‌های هر زنبوردار توزیع می‌شود گفت: امید می‌رود با توجه به بارندگی‌های بسیار خوبی که در بهار امسال شاهد بودیم با توزیع این ملکه‌ها شاهد افزایش تولید میزان عسل باشیم.

وی همچنین از خرید ۵ هزار کیلو کیک گرده در اواخر اسفند سال گذشته و اوایل فروردین ماه سال جاری خبر داد و گفت: توزیع کیک گرده بین زنبورداران نقش بسیار مؤثری در افزایش کلنی‌ها، بالا بردن جمعیت و تقویت کندوهای زنبور عسل دارد.

معاون بهبود امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با اشاره به نقش عوامل متعدد در افزایش تولید عسل بیان داشت: یکی از عوامل تاثیرگذار در کاهش تولید عسل افزایش گرد و غبار است که با رسوب بر روی گیاهان مرتعی موجب کاهش دسترسی زنبور به شهد گل و در نتیجه کاهش شهدگیری زنبورها می‌شود.