زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید سالانه ۱۴۰۰ تن عسل در خراسان رضوی

تولید سالانه ۱۴۰۰ تن عسل در خراسان رضوی

محمدرضا شریعتی افزود: خراسان رضوی رتبه یازدهم را به لحاظ تولید و تعداد کندوی زنبور عسل در کشور دارد.

وی شمار کندوهای عسل فعال در این استان را ۲۰۱ هزار کلنی عنوان کرد که بیشترین آن در شهرستان‌های چناران و مشهد استقرار دارند.

وی با اشاره به پایش سالانه کندوهای عسل از سوی دامپزشکی بیان کرد: نتایج پایش های سال گذشته نشان داد که میزان ابتلا به دو بیماری “واروا و نوزما” در زنبورهای عسل استان، هفت درصد بوده است.

وی بیان کرد: نتایج نمونه برداری از ۴۳۰ کندوی عسل در خصوص پنج بیماری “کنه واروا، نوزما، آکاراپیس، لوک آمریکایی و لوک اروپایی” نشان داد که ابتلا به دو بیماری “واروا و نوزما” مثبت و سایر بیماری‌ها منفی بوده است.

به گفته وی، این دو بیماری تلفات زنبورها، کاهش تخمریزی آنها و در نتیجه کاهش جمعیت زنبورها را به دنبال دارد.

شریعتی از آغاز طرح پایش بیماری‌های زنبورعسل در زنبورستان های سراسر استان خراسان رضوی با آغاز فصل بهار خبر داد و گفت: در قالب این طرح بیماریهایی چون “کنه واروا، نوزما، آکاراپیس، لوک آمریکایی و اروپایی” و سایر بیماری‌های زنبور عسل مورد بررسی قرار می‌گیرد

وی خاطرنشان کرد: نمونه‌برداری از زنبورستان‌های عسل به منظور بررسی و رهگیری وضعیت سلامت و میزان آلودگی‌ها در کلنی‌های زنبورعسل با همکاری کارشناسان دامپزشکی شهرستان ها و آزمایشگاههای دامپزشکی استان انجام می‌شود.‌

وی از زنبورداران استان خواست تا در صورت بروز بیماری و یا هرگونه تلفات غیرعادی زنبورهای عسل، به شبکه دامپزشکی شهرستان‌های خود مراجعه کنند.

اکنون یکهزار و ۹۰۰ زنبوردار با بیش از ۲۰۰ هزار کندوی زنبور عسل در استان خراسان رضوی فعالیت دارند.