زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید سالانه بیش از ۱۰۰۰ تن عسل در لرستان

تولید سالانه بیش از ۱۰۰۰ تن عسل در لرستان

مدیر زنبور عسل و طیور سازمان جهاد کشاورزی لرستان از تولید سالانه هزار و ۳۰۰ تن عسل در این استان خبر داد.

محمد جعفرپور در حاشیه دوره آموزشی تولید “ژله رویال”، گرده گل و پرورش زنبورعسل با بیان اینکه در استان لرستان هزار و ۷۰۰ نفر زنبوردار با جمعیت ۱۸۰هزار فروند کلنی مدرن مشغول به کار هستند.

وی عنوان کرد: میزام تولید عسل در لرستان هزار و ۳۳۰ تن در سال بوده و این استان رتبه یازدهم کشور را از نظر تولید عسل طبیعی در بین استان‌های کشور در اختیار دارد.

مدیر زنبور عسل و طیور سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: این دوره آموزشی به منظور استفاده از سایر پتانسیل‌های بالقوه زنبور عسل، تنوع بخشی به تولیدات زنبور و خروج صنعت زنبورداری تک محصولی و همچنین فرآورده‌های جانبی زنبور عسل از جمله “ژله رویان” و گرده گل که نقش عمده ای در اقتصادی کردن و رونق حرفه زنبورداری دارند.

جعفرپور گفت: این دوره آموزشی با حضور ۷۰ نفر از زنبورداران پیشرو و شاخص استان و با حضور دفتر امور طیور و زنبور عسل معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در خرم آباد برگزار شد.

وی با تأکید بر اینکه تولیدات و فرآورده‌های جانبی کندو به ویژه ژله رویال و گرده گل از نظر مصارف تغذیه‌ای انسانی و خواص دارویی دارای جایگاه ممتازی است گفت: همچنین این امر از لحاظ اقتصادی علاوه بر بازار و مصرف داخلی زمینه صادرات با قیمت‌های مناسب به خارج کشور نیز فراهم است.

مدیر زنبور عسل و طیور سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: در این راستا در حال حاضر در استان تعدادی از زنبورداران پیشرو در راستای تولید “ژله رویال” و گرده گل هم فعالیت دارند.

جعفرپور اظهار کرد: در این دوره زنبورداران همچنین با راهکارهای استفاده بیشتر از توان ژنتیکی زنبور عسل آشنا شدند.