زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید سالانه بیش از ۱۳۵ کیلوگرم عسل در ماهنشان

تولید سالانه بیش از ۱۳۵ کیلوگرم عسل در ماهنشان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ماهنشان گفت: ۴۱۶ زنبوردار ماهنشانی سالانه ۱۴ تن عسل مرغوب و در بعضی از روستا‌ها کاملاً طبیعی تولید می کنند.

خلیل پیمان اظهارکرد: شهرستان ماهنشان به دلیل وجود گونه‌های مختلف گیاهی، مزارع و مراتع غنی، درختان میوه و طبیعت مناسب بهترین مکان برای تولید عسل است.

وی افزود: حدود ۴۱۶ نفر در عرصه تولید عسل فعالیت می‌کنند که ۱۳۴ نفر از این تعداد در شغل اصلی زنبور‌داری فعالیت می‌کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ماهنشان گفت: در حال حاضر بیش از ۱۸ هزار و ۳۰۰ کلنی یا جعبه در شهرستان وجود دارد که سال گذشته به صورت میانگین از هر کندو، هشت کیلو عسل تولید شد که این گویای افزایش ۱۰ درصد عسل نسبت به سال‌های قبل است.

پیمان با بیان اقدامات اداره جهاد کشاورزی در خصوص رفع مشکلات و یا بالابردن تولید عسل، اظهار کرد: اداره جهاد کشاورزی شهرستان ماهنشان در خصوص افزایش تولید و زنبورداری کلاس‌های آموزشی به صورت دوره‌ای و انفرادی برگزار کرده است که زنبورداران را نسبت به برخی از مسایل آگاه کند خصوصاً در امر تغذیه زنبور که تولید گران در این مرحله اطلاعات خوبی ندارند.

وی تصریح کرد: با هدف ترغیب و تشویق افراد بیکار برای اشتغال در بخش پرورش زنبور عسل و افزایش سطح تولید این محصول دوره‌های مختلف آموزشی و مهارتی از سوی مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان برگزار می‌شود که اکثر این دوره‌ها با استقبال علاقمندان به پرورش زنبور عسل همراه است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ماهنشان گفت: میزان تولید عسل با احتیاجات شهرستان مغایرت ندارد و عسل‌های تولیدی با واسطه به فروش می‌رسد.

پیمان با بیان اینکه ۵ درصد از زنبورداران بیمه دارند گفت: در حال حاضر و چند سال است که هیچ اعتبار برای حمایت از زنبورداران تخصیص پیدا نکرده است .

وی اظهار داشت: منطقه خضر چوپان بهترین مکان برای پرورش زنبور عسل و تولید عسل است چرا که بیشترین تولید عسل طبیعی با مرغوبیت عالی از این روستا است.

وی ادامه داد: موقعیت جغرافیایی و شرایط مناسب مناطق مختلف این شهرستان جهت ییلاق گذرانی زنبور، موجب گردیده، تا افراد بومی و غیربومی هرسال نسبت به سالهای گذشته علاوه بر افزایش تعداد کلنی خود تمایل زیادی جهت استقرار کلنی های خود در منطقه نشان دهند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ماهنشان گفت: موقعیت جغرافیایی و شرایط مناسب مناطق مختلف این شهرستان جهت ییلاق گذرانی زنبور، موجب گردیده، تا افراد بومی و غیربومی هرسال نسبت به سالهای گذشته علاوه بر افزایش تعداد کلنی خود تمایل زیادی جهت استقرار کلنی‌های خود در منطقه نشان دهند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ماهنشان اضافه کرد: پرورش‌دهندگان زنبورعسل در این شهرستان در سه پهنه دندی، پری و بخش مرکزی تقریباً به طور یکسان فعال بوده و اکثریت افراد شاغل در این بخش بومی می‌باشند و افراد محدودی زنبوردار غیر بومی نیز جهت اسکان کلنی خود به بخش‌های مختلف این شهرستان مهاجرت می‌نمایند.

ماهنشان یکی از شهرستان‌های استان زنجان است.