زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید سالانه ۸ هزار تن عسل در آذربایجان‌شرقی

تولید سالانه ۸ هزار تن عسل در آذربایجان‌شرقی

معاون جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: ۱۰ هزار و ۷۷ زنبوردار سالانه بیش از هشت هزار تن عسل تولید می‌کنند و پس از فرآوری و بسته‌بندی علاوه بر بازارهای داخلی بخشی را نیز به خارج از کشور صادر می‌کنند.

عبداللهی از آغاز طرح آمارگیری کلنی‌های زنبور عسل همزمان با سراسر کشور، از امروز شنبه اول مهرماه به مدت شش روز در این استان خبر داد.

وی با اشاره به تعداد کلنی‌های مدرن و سنتی زنبور عسل در استان اظهار کرد: براساس آمار سال ۸۹، حدود ۶۰۷ هزار کندوی مدرن و ۲۳۷ هزار کندوی بومی در سطح استان پرورش داده می‌شود که همکاری بهره‌برداران با آمارگیران اعزامی از سوی سازمان جهادکشاورزی، دقت و صحت اطلاعات بدست آمده را ارتقا داده و مدیران را در تصمیم‌گیری بهتر یاری خواهد داد.

عبداللهی با بیان اینکه در این آمارگیری ۸۸ نفر در قالب ۴۴ اکیپ در طول این مدت در سطح شهرستان‌ها اقدام به سرشماری کلنی‌ها در زنبورستان‌ها خواهند کرد، افزود: این امر با هدف ایجاد بستری مناسب برای تولیدکنندگان محصول عسل و توسعه‌دهی به این صنعت در استان با توجه به ظرفیت‌های موجود در آذربایجان‌شرقی از نظر تنوع آب و هوایی و پوشش گیاهی است.

وی ادامه داد: تلاش بر این است تا با همکاری و تعامل بیش از پیش با بهره‌برداران و تشکل‌های صنفی این صنعت، اطلاعات آماری دقیق از امر سرشماری حاصل آید تا برنامه‌ریزی‌های آتی از دقت و صحت بالایی برخوردار شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی، در ادامه از زنبورداران استان خواست در طول مدت آمارگیری از جابه‌جایی و کوچ کلنی‌ها جداً خودداری کنند تا اطلاعات بدست آمده در این آمارگیری دقیق و در مدت زمان تعیین شده به اتمام برسد.

وی گفت: در استان آذربایجان‌شرقی، ۱۰ هزار و ۷۷ زنبوردار، سالانه بیش از هشت هزار تن عسل تولید و پس از فرآوری و بسته‌بندی علاوه بر بازارهای داخلی بخشی را نیز به خارج از کشور صادر می‌کنند.

پاسخ دهید