زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید ۴۰۰۰ تن عسل در کرمانشاه

تولید ۴۰۰۰ تن عسل در کرمانشاه

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از برنامه‌ریزی برای تولید چهار هزار تن عسل در استان تا پایان برنامه ششم توسعه خبر داد.

بهرام خانی با بیان اینکه استان کرمانشاه از نظر تولید عسل دهمین استان کشور است، تعداد زنبورستان‌های استان کرمانشاه را ۲۶۷۱ زنبورستان عنوان کرد و گفت: در استان کرمانشاه ۲۸۶۰ نفر در بخش زنبورداری اشتغال دارند.

خانی با بیان اینکه بر اساس سرشماری صورت گرفته استان کرمانشاه ۲۱۵ هزار و ۹۵۱ کلنی زنبور عسل فعال دارد، میزان تولید عسل استان در سال جاری را ۲۳۱۲ تن اعلام کرد.

خانی در ادامه با بیان اینکه ۹۲ درصد کلنی‌های زنبور عسل استان کرمانشاه در پنج شهرستان فعال هستند، گفت: شهرستان صحنه با تولید ۸۰۸ تن بیشترین عسل را در استان کرمانشاه تولید می‌کند.

خانی افزود: کنگاور، کرمانشاه، روانسر و هرسین نیز به ترتیب با تولید ۷۷۴ تن، ۳۰۶ تن، ۱۲۴ تن و ۱۱۰ تن در رده‌های بعدی تولید عسل استان قرار دارند.

به گفته معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه ۱۰۰ درصد کلنی‌های زنبور عسل استان مدرن هستند.

وی در ادامه استان کرمانشاه را استانی با ظرفیت در تولید عسل به دلیل وجود مراتع طبیعی و مناطق بکر خواند و گفت: عسل تولیدی در این استان از نظر کیفیت در فهرست عسل‌های مرغوب کشور قرار دارد.

خانی در ادامه اشاره‌ای هم به برنامه‌های توسعه تولید عسل در استان داشت و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته میزان تولید عسل در استان کرمانشاه تا پایان برنامه ششم توسعه باید از رقم ۲۳۱۲ تن کنونی به چهار هزار تن برسد که دستیابی به این مهم مستلزم افزایش تعداد کندوها و افزایش بهره‌وری زنبورستان‌ها است.

وی دستیابی به این هدف را در گرو فراهم شدن شرایط و تخصیص اعتبار دانست.

خانی با اشاره به برنامه‌های سازمان در خصوص راه‌اندازی واحدهای پرورش ملکه گفت: با تلاش‌های صورت گرفته امسال یک واحد پرورش ملکه با همت بخش خصوصی و با همکاری ارتش در تنگه کنشت شروع بکار کرد که با راه‌اندازی این واحد امسال بیش از پنج تا شش هزار ملکه وارد بازار شد.

خانی افزود: واحد دوم پرورش ملکه نیز سال آینده در استان به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی در ادامه گفت: زنبورعسل علاوه بر عسل تولیدات دیگری همچون ژله رویال، زهر زنبور، گرده گل و… نیز دارد که ازرش بالایی داشته و تاکنون دست نیافتنی مانده که در برنامه ششم توسعه در صددیم روی دیگر تولیدات زنبور عسل هم کار کنیم.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: در تلاشیم تا سال آینده بتوانیم جشنواره عسل را در استان برگزار کنیم.
خانی در ادامه سرانه مصرف عسل در استان کرمانشاه را برای هر نفر ۹۰۰ گرم در طول سال دانست و گفت: از حیث سرانه مصرف عسل جزء استان‌های بالا هستیم.

خانی در ادامه در خصوص برنامه‌ریزی برای واحدهای بستهبندی عسل نیز توضیحاتی داد و گفت: تاکنون بیش از هفت واحد بسته‌بندی عسل در استان ایجاد شده که هنوز کارشان رسمیت پیدا نکرده و در صورت شروع بکار رسمی امکان صادرات عسل با برند فراهم خواهد شد.

وی با بیان اینکه در استان مازاد عسل تولیدی داریم، گفت: باید فکری به حال عسل مازاد استان کنیم.