زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > خسارت ۲۶ درصدی سرما به زنبورستان‌های همدان

خسارت ۲۶ درصدی سرما به زنبورستان‌های همدان

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی شهرستان همدان گفت: ۲۶ درصد زنبورستان‌های شهرستان همدان بر اثر سرما آسیب دیدند.

سیامک حاج علی اکبری در ستاد اجرایی توسعه بخش کشاورزی شهرستان همدان با بیان اینکه همدان از پنجم فروردین ماه با سرما مواجه شد، گفت: مواجهه با سرما و کاهش شدید دما موجب شد سطح قابل توجهی از باغات شهرستان همدان خسارت ببیند.

وی در ادامه با بیان اینکه ۳۰ تا ۵۰ درصد باغات شهرستان همدان بر اثر سرمازدگی خسارت دیدند، افزود: درختان هسته‌دار مانند زرد آلو ۵۰ درصد خسارت دیدند و درختان گردو و بادام نیز ۲۰ تا ۳۰ درصد دچار خسارت شدند.

وی با اشاره به اینکه در زراعت غلات نیز ۱۰ درصد گندم و ۱۰ درصد جو خسارت دیده است، بیان کرد: خسارت در غلات بیشتر متوجه برگ های کناری شده و این نشان‌دهنده آن است که با کود سرک خسارت جبران‌پذیر است.

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی شهرستان همدان ادامه داد: در بحث زنبورستان‌ها نیز با توجه به افزایش دما در اسفند ماه و کاهش دما در فروردین ماه، ۲۶ درصد زنبورستان‌های شهرستان همدان خسارت دیدند.

حاج علی اکبری اظهار داشت: از مجموع ۱۷ هزار فروند کندو زنبور عسل چهار هزار و ۵۰۰ فروند آسیب دیدند.

وی با بیان اینکه زنبوردارانی که بالای ۱۰۰ فروند کندو دارند در فصل زمستان و سرما به مناطق جنوبی کوچ می‌کنند، بیان کرد: زنبوردارانی که زیر ۱۰۰ فروند کندو دارند کوچ نمی‌کنند و از همین رو خسارت وارد شده بیشتر مربوط به زنبور داران غیر کوچنده بوده است.