زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > زنبورداران رزن چهارمین تولیدکننده عسل در همدان

زنبورداران رزن چهارمین تولیدکننده عسل در همدان

مدیر جهادکشاورزی رزن با بیان اینکه این شهرستان رتبه چهارم تولید عسل را به خود اختصاص داده است، گفت: در سال گذشته ۲۲۰ تن عسل تولید شده و شهرستان رزن در حال حاضر از این حیث دارای رتبه چهارم در استان است.

مرتضی شعبانی ‌فروتن اظهار کرد: ۳۶ هزار و ۸۵۰ فروند کندوی زنبورعسل در سطح شهرستان رزن وجود دارد که ۶۵۴ نفر مشغول به فعالیت در این زمینه هستند.

وی بحران آب و خشکسالی و وضعیت نامطلوب مراتع را علت اصلی تولید پایین عسل در سال گذشته دانست و افزود: امیدواریم در سال‌جاری با توجه به وضعیت خوب بارندگی، مساعد بودن شرایط جوی و مطلوب بودن وضعیت مراتع، افزایش چشمگیری در زمینه تولید عسل داشته باشیم.

شعبانی‌فروتن با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در این زمینه عنوان کرد: در سال ۹۴ سرشماری سراسری زنبورستان‌های شهرستان صورت گرفت و ۴ مورد دفترچه زنبورداری صادر شد.

وی با بیان اینکه ۲۷ مورد مجوز کوچ و اسکان به زنبورداران منطقه داده شده است، خاطرنشان کرد: طرح رکوردگیری و ثبت مشخصات زنبورداران در ۱۰۰ فروند کندوی زنبور عسل به اجرا در آمد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان رزن با اشاره به مشکلات موجود در این زمینه بیان کرد: مهمترین مشکل زنبورداران شهرستان فقدان نقدینگی، کمبود برخی داروها در بازار و عدم نظارت بر کیفیت عسل تولیدی و فقدان واحد صنعتی بسته‌بندی عسل است.