زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > فعالیت بیش از ۱۰ هزار زنبوردار در آذربایجان شرقی

فعالیت بیش از ۱۰ هزار زنبوردار در آذربایجان شرقی

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی بیان کرد: طبق نتایج حاصل از آمارگیری، تعداد کل بهره‌برداران در این بخش ۱۰ هزار و ۴۷۷ نفر بوده که ۵۵ درصد این شاغلان بیسواد و ابتدائی هستند، ۲۲ درصد در حد متوسط، ۱۴ درصد دیپلم و ۹درصد دارای تحصیلات عالی هستند.

عبداللهی تعداد کل کندوهای زنبورعسل شمارش شده در استان را ۸۵۹ هزار و ۳۶۷ کندو عنوان کرد و افزود: در این میان سهم کندوهای مدرن ۶۸۲ هزار و ۵۶۰ و سهم کندوهای بومی ۱۷۶ هزار و ۸۰۷ کلنی از کل کندوهای استان است و به عبارت دیگر ۷۹.۴درصد کندوهای استان مدرن و ۲۰.۶ درصد بومی است.

وی میزان تولید کل عسل در سال جاری را ۱۱ هزار و ۶۱۲ تن عنوان کرد و ادامه داد: عسل استحصالی از کندوهای مدرن ۱۰ هزار و ۵۳۷ تن و از کندوهای بومی هزار و ۷۵ تن بوده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه ۹۱ درصد عسل تولید شده در آذربایجان‌شرقی از کندوهای مدرن و ۹ درصد بقیه از کندوهای بومی است، ادامه داد: میزان تولید عسل نسبت به سال ۱۳۸۹ (آخرین سرشماری سراسری) ۴۶.۶ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: در پاییز سال‌جاری سرشماری از کندوهای زنبورعسل برای دستیابی به اطلاعات مورد نیاز از راندمان تولیدی کلنی‌ها و برآورد دقیق و نوع کندوهای زنبورعسل استان و شاغلان در این بخش و نیز کسب اطلاعات لازم از وضعیت زنبورداری استان برای برنامه‌ریزی‌های آتی همزمان با سراسر کشور از یکم مهر ماه به مدت ۶ روز توسط معاونت بهبود تولیدات دامی و مدیریت‌های جهادکشاورزی شهرستان‌ها انجام پذیرفت.

پاسخ دهید