زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > فعالیت بیش از ۴۰ هزار کلنی در خلخال

فعالیت بیش از ۴۰ هزار کلنی در خلخال

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلخال گفت: ۴۱ هزار کلنی زنبور عسل در شهرستان خلخال فعالیت می‌کند و در این زمینه برای ۲۰۰ نفر اشتغال ایجاد شده است.

هادی ذبیحی در جلسه بررسی تولید عسل در شهرستان خلخال اظهار داشت: شهرستان خلخال یکی از قطب‌های مهم پرورش زنبورعسل استان اردبیل محسوب می‌شود و به سبب برخورداری از موقعیت خاص جغرافیایی و اقلیمی دارای گونه‌های متنوع گیاهان مرتعی، جنگلی و درختان میوه از معتدله سردسیری و نیمه گرمسیری بوده و این امر شهرستان را به یکی از مناطق مهم تولید عسل مرغوب تبدیل کرده است.

وی افزود: پوشش گیاهی در این منطقه فوق‌العاده متنوع و غنی بوده و بالای ۷۰۰ گونه گیاهان مختلف اعم از داروئی، مرتعی و درختان جنگلی را شامل می‌شود که زنبور عسل از شهد گل‌های ماهور، آویشن، گون، بابونه، گل مریم و درختان جنگلی نظیر ارس، پسته وحشی، افرا، زالزالک و زرشک و انواع درختان میوه دانه‌دار، هسته‌دار، انار، انگور و انجیر تغذیه می‌کند که به لحاظ تنوع گیاهی گیاهان مورد پسند زنبور عسل فراوان بوده و به لحاظ آن مرغوبیت عسل تولیدی از برتری قابل توجهی نسبت به دیگر نقاط استان برخوردار است.

ذبیحی تصریح کرد: بیش از ۲۱۰ هزار هکتار مرتع، ۴۳ هزار هکتار مناطق جنگلی و ۴۱ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی ویژگی‌های منحصر به فردی را برای زنبورداران این منطقه فراهم آورده است که همین امر زمینه‌ساز تولید عسل باکیفیت و مرغوب در این شهرستان می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلخال بیان کرد: شهرستان خلخال سال گذشته با تولید ۶۵۰ تن عسل رتبه دوم تولید عسل استان را به خود اختصاص داده بود و در حال حاضر بیش از ۲۰۰ نفر با ۴۱ هزار کلنی زنبور عسل به کار زنبورداری اشتغال دارند.