زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > فعال بودن ۸۰هزار کلنی در خراسان شمالی

فعال بودن ۸۰هزار کلنی در خراسان شمالی

مدیر امور طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: هم اکنون حدود ۸۰ هزار کلنی زنبور عسل در این استان وجود دارد و ۹۷۵ زنبوردار نیز در این حوزه فعالیت می‌کنند.

رضازاده عنوان کرد: خراسان شمالی با داشتن حدود ۸۰ هزار کلنی زنبور عسل و میانگین تولید ۱۳.۵ کیلوگرم عسل در هر کلنی، رتبه چهارم کشوری را به لحاظ بهره‌وری زنبورهای عسل در اختیار دارد.

این مسئول اضافه کرد: همچنین در این حوزه ۹۷۵ زنبوردار به صورت مستقیم فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اقدامات سازمان جهاد کشاورزی استان برای افزایش تولید عسل در این استان، افزود: تهیه و توزیع ملکه زنبور عسل اصلاح شده از جمله این اقدامات بود به گونه‌ای که میزان برداشت عسل از هر کلنی که در سال ۹۰ در این استان ۵.۵ کیلوگرم به ازای هر کلنی بود در سال ۹۱ با افزایشی هشت کیلوگرمی به ۱۳.۵ کیلوگرم در هر کلنی رسید.

رضازاده اضافه کرد: در سال جاری نیز زنبورداران خراسان شمالی هزار و ۴۵۰ فروند ملکه زنبورعسل اصلاح شده را از مراکز تولید ملکه در کشور تهیه و وارد کلنی‌های خود کرده‌اند.

به گفته وی علاوه بر این، زنبورداران این استان در سال جاری ۵۰ هزار فروند ملکه را نیز در زنبورستان‌های خود تولید کرده‌اند.

این مسئول اظهار داشت: افزایش تولید عسل در واحد کلنی، تولید ملکه‌های آرام و غیرتهاجمی، مقاوم کردن ملکه‌ها به آفات و بیماری‌ها، افزایش بازدهی ملکه زنبور عسل و … از جمله اهداف اجرای این طرح‌ها به شمار می‌روند.

وی با اشاره به عمر مفید دو ساله ملکه‌های زنبور عسل، تولید ملکه‌های اصلاح شده و جوان و قرار دادن آنها در کلنی‌های زنبور عسل را از ملزومات تداوم تولید در زنبورستان‌ها برشمرد.

خراسان شمالی در شمال شرق کشور به واسطه داشتن اراضی زارعی، باغ‌های میوه و مراتع مرغوب از نظر گل و گیاه، شرایط مساعدی برای زنبورداری و تولید عسل دارد.

هم اکنون شهرستان اسفراین به تنهایی بیش از ۵۰ درصد از کلنی‌های زنبور عسل موجود در خراسان شمالی را به خود اختصاص داده است.