زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > ممنوعیت فروش عسل در جاده‌های اردبیل

ممنوعیت فروش عسل در جاده‌های اردبیل

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از ممنوعیت فروش عسل و استقرار کندوهای زنبور عسل در حاشیه جاده های این استان خبر داد.

بهلول تکلوی گفت: بر اساس تصمیم‌های جلسه مشترک مسئولان ادارات مربوطه در فصل بهار و تابستان همزمان با مهاجرت زنبورداران مهاجر سایر استان‌ها عده‌ای از اشخاص اقدام به فروش و عرضه عسل غیر بهداشتی و غیر اصولی آن در حاشیه جاده‌های بین شهری توریست پذیر استان کرده و موجب نارضایتی مسافران و خریداران نیز می شوند.

او از کشاورزان استان خواست از اجاره دادن اراضی کشاورزی حاشیه جاده‌های استان برای استقرار کندوها و فروش عسل خودداری کنند.

وی افزود: بر اساس تصمیم مسئولان ذیربط استانی و هماهنگی گروه‌هایی متشکل از جهاد کشاورزی‌، راه و شهرسازی و نیروی انتظامی‌، نماینده دادستانی‌، فرمانداری و دادگستری از فعالیت این گونه اشخاص در حاشیه جاده‌ها جلوگیری کرده و با متخلفان برخورد قانونی خواهند کرد.

بر اساس نتایج طرح آمارگیری از زنبورستان‌های استان اردبیل ۳۰۴ هزار و ۳۹۳ کندوی زنبور عسل در این استان شمارش شده که از این تعداد ۳۰۲ هزار و ۷۱۹ کندو مدرن و مابقی بومی است.

حدود پنج درصد از کندوهای استان سنتی و ۵.۹۹ درصد آن مدرن است و پارسال در مجموع میزان تولید عسل در زنبورستان‌های استان شش هزار و ۱۳۴ تن بوده که بیش از ۹۹/۵ درصد آن از کندوهای مدرن تولید شده است.