زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > وقوع سیل و خسارت به زنبوردران ایلام

وقوع سیل و خسارت به زنبوردران ایلام

رئیس اتحادیه زنبورداران استان ایلام از وارد آمدن خسارت جدی به کلنی‌های زنبور عسل در مناطق مختلف استان خبر داد.

رضا شیروانی در ایلام، اظهار کرد: بارش‌های اوایل سال جاری طبیعت استان را زنده و با نشاط کرده و نوید سال پر گلی را برای زنبورداران استان داشت که متأسفانه به دنبال بارش‌های شدید روزهای اخیر در سطح استان خسارات جبران‌ناپذیری به کلنی‌های زنبور عسل استان وارد شد.

وی، با بیان اینکه در بسیاری از مناطق به دلیل بارش تگرگ و وقوع سیل، خسارت زیادی به کندوهای زنبور عسل وارد آمده، افزود: در مناطق مختلف استان از جمله صالح‌آباد، هلیلان، بدره و سایر نقاط زنبورداران با خسارت جدی مواجه شده‌اند.

رئیس اتحادیه زنبور‌داران استان، تأکید کرد: بالغ بر ۱۰۰ هزار کلنی زنبورعسل در سطح استان وجود دارد که در اوایل سال جاری با توجه به بارش‌ها و وجود گل و گیاه فراوان در طبیعت استان، انتظار تولید عسل قابل توجهی داشتند که در جریان بارش‌های شدید روزهای گذشته خسارات جبران ناپذیری به مزارع آنها وارد شده است.

شیروانی با اشاره به اینکه حدود ۵ هزار نفر زنبوردار در سطح استان مشغول فعالیت در این بخش هستند، خاطرنشان کرد: با توجه به بارش تگرگ در روزهای اخیر متأسفانه گرده و گل از بین رفته و بدون شک ادامه حیات زنبورها در این مناطق با مشکل مواجه خواهد شد که کوچ کلنی‌ها به مناطق پر گل را می‌طلبد.