زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > کاهش بارندگی و تلخی کام زنبورداران ساوه

کاهش بارندگی و تلخی کام زنبورداران ساوه

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی ساوه گفت: خشکسالی کام زنبور عسل ساوه را تلخ کرد.محمودرضا خلیلی با اشاره به تولید عسل در سال گذشته به میزان ۶۳ تن اظهار کرد: این میزان در سال جاری به ۵۸ تن کاهش پیدا کرده است.

وی بیان کرد: کاهش بارندگی‌ها که منجر به بروز پدیده خشکسالی می‌شود موجب کاهش جمعیت زنبور عسل شده و نتیجه آن افت محسوس تولید عسل است.

این مقام مسئول در جهاد کشاورزی ساوه ادامه داد: در صورت افزایش میزان بارش‌ها شاهد وضعیت مطلوب مراتع و کیفیت بالای گل و گیاه و وجود شرایط مساعد و تنوع گیاهی هستیم و در این شرایط علاوه بر رشد جمعیت زنبور عسل شاهد افزایش میزان تولید به لحاظ برخورداری از منطقه بکر و اقلیم مناسب خواهیم بود.

وی تاکید کرد: نوع پوشش گیاهی خاص و آب و هوای مناسب، می‌تواند عسل تولیدی این شهرستان را از کیفیت مناسبی برخوردار کند که لازمه آن مهار خشکسالی و افزایش بارندگی‌هاست.

به گفته خلیلی، عدم توزیع نهاده‌های یارانه‌ای مانند شکر و دارو از طریق تعاونی‌ها، پرداخت نکردن تسهیلات سهل‌الوصول به زنبورداران، رعایت نکردن قوانین کوچ و اسکان توسط زنبورداران و پدیده مهاجرت از دیگر مشکلات زنبورداران است.

وی ادامه داد: زنبورداری یکی از رشته‌های پرطرفدار کشاورزی در این شهرستان است و هم اکنون علاقمندان بسیاری در بخش پرورش زنبور و تولید عسل در این شهرستان عضو تعاونی زنبورداران هستند.

خلیلی با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۴۰ بهره‌بردار در شهرستان ساوه به حرفه زنبورداری مشغول هستند، افزود: از این میزان ۷۰ نفر دارای پروانه هستند.