زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > کرفس کوهی بستری مناسب برای پرورش زنبور عسل

کرفس کوهی بستری مناسب برای پرورش زنبور عسل

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: کرفس کوهی تأمین کننده ویتامین‌های مختلف است.

قربانی افزود: جوامع محلی و عشایری که سالیان دراز از کرفس کوهی به شکل‌های مختلف استفاده کرده‌اند، معتقدند که این گیاه دارای اثرات ضد درد، ضد التهاب، آرام‌بخش و ضدسرفه است.

وی با اشاره به اینکه یافته‌های جدید علمی نیز تأکید می‌کند که فلاونوئیدها به عنوان بخش مهمی از ترکیبات این گیاه، دارای اثرات ضد التهاب، ضد ویروس، ضد دیابت و ضد سرطان و سم بوده بیان کرد: فتالیدها گروه دیگری از ترکیبات موثر این گیاه هستند که آن را به صورت مکمل غذایی و به عنوان عامل پیشگیری کننده شیمیایی از سرطان و زخم معده مطرح می‌کنند.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اظهار کرد: آزمایش‌ها نشان داده که این مواد در مهار کردن تومور معده و کاهش ازدیاد آن به میزان ۶۷ تا ۸۳ درصد تأثیر مثبت داشته‌اند، فتالیدها باعث می‌شوند این گیاه دارای اثرات محافظت کبدی نیز باشد.

قربانی درخصوص خواص این گیاه دارویی بیان کرد: این گیاه به عنوان دارویی موثر در درمان بعضی بیماری‌ها مانند اضطراب، بیماری‌های گوارشی، رماتیسم و نیز به عنوان مقوی معده، اشتهاآور و تامین کننده ویتامین‌های مختلف استفاده کرد.

وی با بیان اینکه مردم و جوامع محلی و بومی نیز استفاده‌های گوناگونی از کرفس کوهی می‌کنند، یادآور شد: به عنوان مثال از بذر و ریشه گیاه به صورت جوشانده برای درمان سرماخوردگی و سرفه‌های شدید و از اندام‌های گیاه برای رفع دل درد، درمان رماتیسم و تصفیه خون استفاده می‌کنند.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان با اشاره به اینکه اسانس موجود در بذر و ریشه گیاه باعث جذب حشرات و تسهیل عمل گرده افشانی، دورنمودن بعضی حیوانات و آفات گیاهی و محافظت در برابر آسیب‌های ناشی از افزایش گرما می‌شود، اضافه کرد: از زمان‌های قدیم مردم محلی از کرفس کوهی به شیوه‌های مختلفی در رژیم غذایی خود استفاده می‌کردند؛ در سالهای اخیر این فرهنگ به جوامع روستایی و شهری نیز منتقل شده و همگام با ازدیاد جمعیت، تقاضا برای استفاده خوراکی از کرفس کوهی افزایش یافته است.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان تأکید کرد: البته قابل ذکر است که برخی مردم محلی نیز در طول سالهای اخیر اقدام به ریشه‌کنی کرفس کوهی به منظور استفاده از قسمت‌های مختلف ریشه می‌کنند که این امر موجب از بین رفتن بسیاری از پایه‌های کرفس کوهی شده و یکی از عوامل تهدیدکننده بقای آن است.

قربانی درخصوص ارزش‌های اقتصادی و اکولوژیکی کرفس کوهی افزود: این گیاه به صورت تازه از ارزش‌های اقتصادی خوبی در بازار برخوردار است و منبع درآمد مناسبی برای مردم محلی و بهره‌برداران است، در صورت فرآوری کرفس کوهی ارزش اقتصادی آن چند برابر خواهد شد و از لحاظ درآمدزایی و ایجاد معیشت جایگزین برای مردم محلی بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: گل‌های متعدد این گیاه از شهد مناسبی برای استفاده زنبورعسل برخوردار بوده که می‌تواند این گیاه را به عنوان گیاه دارای پتانسیل برای پرورش زنبورعسل مطرح کرد.