زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > کوچ زنبورای مازندران به مناطق ییلاقی

کوچ زنبورای مازندران به مناطق ییلاقی

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران مازندران گفت: در حال حاضر کندوهای زنبور عسل در مازندران در نواحی میانبند انتقال داده شد تا در ۱۵ خرداد به مناطق ییلاقی کوچ داده شود.

سیدمحی‌الدین میرمحمدی اظهار کرد: در استان مازندران براساس آخرین آمار سرشماری در شهریور سال ۹۴، ۵۵۰۰ نفر زنبوردار و ۸۰ هزار و ۴۰۰ کلنی در حال فعالیت هستند.

وی افزود: نواحی میانبند در شهرستان سوادکوه و اطراف ساری، آمل و لاریجان، مناطق مستعد برای پرورش زنبورداری است. ۹۰ درصد زنبورهای مازندران بعد از میانبند به مناطق ییلاقی کوچ داده می‌شود. مناطق ییلاقی که کندوها در آنجا اسکان می‌یابد شامل شهرهای سد لار، چمستان نور، مناطق ییلاقی سمنان و فیروزکوه است.

میرمحمدی یادآور شد: پوشش گیاهی غالب مناطق ییلاقی گون، آویشن، باریجه و انواع گیاهان دارویی است که در ارتفاع ۲۰۰۰ متری می‌روید.

وی با اشاره به فرآورده‌های زنبور عسل، خاطرنشان کرد: فرآورده های زنبور عسل شامل موم، بره موم، ژل رویال، گرده گل، زهر زنبور و خود عسل است که در حال حاضر در ایران از ۶ فرآورده زنبور پنج فرآیند آن شامل گرده گل و ژل رویال و موم و بره موم و عسل فرآوری می‌شود. متأسفانه زنبوردارها برای تولید زهر زنبور به دلیل آنکه کاربرد و تقاضای داخلی ندارد، رغبتی برای تولید ندارند.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته تقاضا در زمینه ژل رویا و گرده گل در حال افزایش بوده است و زنبوردارها به مرحله‌ای رسیدند که از تک محصولی خارج شدند. تلاش اتحادیه این است که زیرساخت‌ها را برای تولید چند محصولی فرآوده های زنبور آماده کند.