زنبور.نت > پرورش ملکه > وسایل و ابزار > وسایل لازم برای تولید سلول ملکه

وسایل لازم برای تولید سلول ملکه

برای تولید سلول ملکه، پرورش ملکه باید فرم اولیه این سلول‌ها یعنی فنجان‌های اولیه را به وجود آورند.

برای این کار معمولا از سلول‌های مومی دست ساز با قالب‌های خاص و گاهی نیز از سلول‌های پلاستیکی و مصنوعی استفاده می‌شود. وسایل لازم برای سلول‌های مومی دست ساز عبارتند از:

بوته ذوب موم

یک ظرف فلزی دوجداره به طول ۶۰، عرض ۲۰ و ارتفاع ۲۰ سانتیمتر به طوری که قاب‌های مومی تولید سلول به آسانی درون آن قرار بگیرند. در این بوته، ظرف داخلی از طرف طول، قاعده و عرض ۳ سانتیمتر و از یک طرف عرض ده سانتیمتر با ظرف خارجی فاصله دارد و به آن جوش داده شده است؛ به طوری که با ریختن آب در جداره خارجی، ظرف داخلی کاملا در آب غوطه ور می شود.

برای ذوب کردن موم آجدار بیرونی این ظرف پر از آب می‌شود و در بخش داخل آن موم خالص عاری از سموم شیمیایی می‌ریزند و روی اجاق می‌گذارند تا با حرارت گاز و گرم شدن آب جدار بیرونی بوته، موم داخل آن ذوب شود. در این حالت موم ذوب شده داخل بوته آماده است تا با وارد کردن قالب به داخل آن عملیات ساخت سلول‌های مصنوعی آغاز گردد.

زهواره سلول‌ها

چوبی به طول ۴۲، عرض ۲/۴ و کلفتی ۱/۴سانتیمتر، که طول آن تقریباً معادل طول قاب کندوهای لانگستروت می باشد، به طوریکه سلول‌های ایجاد شده روی قالب، قابل قرار دادن روی این زهواره باشد.

قبل از شروع عملیات سلول‌سازی معمولا مقداری موم مذاب روی زهوراه می ریزند تا پس سفت شدن موم، آماده قرار دادن قالب روی آن باشد. پس از سرد شدن موم روی زهوراه‌ها می‌توان ساختن سلول با قالب را آغاز کرد.

قالب تولید سلول ملکه

برای ساختن سلول، گاهی از قالب‌های انفرادی استفاده می‌شود. معمولاً در زمانی که تولید ملکه در سطح محدود باشد امکان استفاده از قالب‌های انفرادی وجود دارد. طول این قالب چوبی ۷/۵  سانتیمتر است که از چوب کاملاً خشک و محکم باید درست شود. قطر این چوب به فاصله ۱/۲۵ سانتیمتر از انتهای آن باید باریک شود به طوری که قطر آن در محل ۱/۲۵ سانتیمتر ۹/۴ میلی‌متر و رو به انتها کم شود تا در انتها به ۷/۵-۶ میلی‌متر برسد.

انتها قالب باید کاملاً گرد شود که به سلول حالت مقعر بدهد و سطح صاف و نرم شود. برای ساختن ساختن سلول‌های مومی دست ساز گاهی از قالبهای جمعی پانزده تا شانزده تایی استفاده می‌شود که حاوی پانزده تا شانزده قالب تکی است و می‌توان در زمان کوتاه تر تعداد بیشتری سلول ساخت.

قبل از ساختن سلول مومی باید قالب چوبی را در محلول آب صابون بدون مواد معطر برای چند ساعت خیساند تا ضمن سفت و محکم شدن سطح آن نیز لغزنده شود و سلول ها به آسانی از آن جدا شوند. برای ساختن معمولا نوک قالب را در حدود یک سانتیمتر در داخل جدار داخلی بوته ذوب موم فرو می‌کنند تا در نوک قالب موم که وارد بوته موم شده سلول تشکیل شود.

پاسخ دهید