زنبور.نت > پرورش ملکه > معرفی ملکه > معرفی ملکه به کندوها

معرفی ملکه به کندوها

معرفی موفقیت آمیز ملکه به کندو کار دشواری است درصد موفقیت در این امر بستگی زیادی به موقع سال، شرایط آب و هوایی، شرایط داخل کندو و روش معرفی ملکه دارد.


بهترین زمان برای معرفی ملکه به کلنی اول بهار است ؛ زیرا جمعیّت ها بیش از هر زمان دیگری آمادگی پذیرش ملکه ی جدید را دارند. معرفی ملکه به کندو در هنگام جریان شهد طبیعی بسیار راحت تر و موفقیت آمیزتر است زیرا هم زنبورهای چراکننده و هم زنبورهای داخل کندو کاملا به انجام وظایف خود مشغول هستند. روش های مختلفی برای معرفی ملکه به کندو وجود دارد.

در معرفی ملکه به کندو فاکتورهای زیر را باید رعایت نمود:

 • کندوئی را که قرار است به آن ملکه معرفی شود باید ۲۴ ساعت قبل یتیم نمود.
 • تغذیه کلنی با شربت ۴۰ درصد از همان لحظه یتیم شدن
 • نوع قفس که ملکه را با آن به کندو معرفی می کنیم حائز اهمیت است
 • تغییرات جوی روی درصد پذیرش ملکه موثر است

بهترین زمان معرفی ملکه زمانی است که زنبور از صحرا شهد جمع آوری می کند زیرا همین زنبوران صحرارو هستند که باعث کشتن ملکه و عدم پذیرش ملکه می شوند.

دلیل تغذیه کندو با شربت هم این است که در واقع با دادن شربت به کندو یک جریان مصنوعی شهد برقرار می سازیم که زنبوران مزرعه رو با آن مشغول می شوند. در حقیقت شربت دادن تقلیدی از وجود شهد در طبیعت است. اگر بخواهیم به جای شربت از عسل جهت تغذیه کندو استفاده کنیم چنانچه کندو دو طبقه باشد.

قاب های عسل آن را به طبقه پائین منتقل می کنیم چرا که وقتی کندو دو طبقه است زنبور شهدی را که از صحرا می آورد در طبقه بالا جمع آوری می کند زمانی که عسل را در طبقه پایین قرار داده ایم عملا جریان مصنوعی شهد به طبقه بالا را برقرار ساخته ایم.

اگر کندو یک طبقه باشد عسل را در وسط کندو قرار می دهیم زیرا در کندوی یک طبقه جریان طبیعی ذخیره شهد عسل در قاب های کنری است و وقتی که قاب عسل سرباز را وسط کندو می گذاریم باز هم جریان مصنوعی جمع آوری و ذخیره شهد را برقرار می سازیم.

در نتیجه به جریان افتادن حمل و نقل شهد و عسل تقریبا زنبوران مزرعه رو مشغول جمع آوری و ذخیره شهد خواهند شد و زمانی که این زنبوران از فعالیت ذخیره شهد فارغ شدند دیگر تقریبا فرمون ملکه معرفی شده بر کندو غالب شده و نهایتا پذیرفته می شود.

روش های معرفی ملکه بسیار زیاد و متنوع است و برحسب سلیقه زنبوردارن تفاوت های دارند:

اکثر زنبورداران از همان قفس دریافت ملکه جهت معرفی ملکه استفاده می کنند به این ترتیب که قفس را باید وسط کندو بین دوقابی که زنبوران زیادند قرار دهیم و تا سه روز، نباید به کندو سرکشی کنیم. چراکه احتمال کشتن ملکه به وسیله کارگران را زیاد می کنیم.

 •        استفاده از قفس های لوله ای جهت معرفی ملکه:

این قفس ها را به ابعاد مختلف می سازند که هرچه بزرگتر باشد بهتر است، ابعاد معمولی قفس لوله ای عبارت است از قطر ۲ تا ۵/۲ سانتیمتر، طول ۱۰ تا ۲۵ سانتیمتر، در دو طرف قفس چوب پنبه قرار می دهند. پس از گذشت سه روز از اول معرفی ملکه یکی از چوب پنبه ها را خودمان برمی داریم.

 •        استفاده از قاب توری جهت معرفی ملکه:

این قاب توری یک قاب خالی بدون سیم کشی و به ابعاد قاب استاندارد معمولی می باشد که در طرفین آن دو صفحه توری چشم ریز کشیده شده همچنین دارای یک سوراخ است که در دیواره جانبی تعبیه شده و به وسیله چوب پنبه ها پوشیده شده است.

 •  استفاده از قفس فشاری:

این قفس ار توری و به اعاد ۱۲*۱۲ سانتیمتر ساخته شده و لبه های آن به اندازه ۵/۲ سانتیمتر برگشته است. در گوشه ای از قفس یک لبه مسی به طول ۴ تا ۵ سانتیمتر جوش داده شده است. برای معرفی ملکه با استفاده از این قفس ابتدا یک قاب حاوی شفیره های مسن در حال تولید بوده و دارای عسل و حجره های خالی باشد انتخاب و سپس لوله مسی قفس را روی شان فشار می دهیم تا له های آن به محورشان برسد و سطح لوله مسی در سطح شان قرار گیرد ملکه ظرف ۲ تا ۳ روز آزاد می گردد.

قفس های تعویض ملکه در پاییز و بهار با هم فرق دارد :

اساس طراحی قفس های پاییزه ، ورود ملکه با تأخیر بیشتر و همراهی تعداد بیشتری کارگر (حدود ۲۰۰ عدد) با اوست . اندازه ی ابعاد قفس پاییزه را حدود ۱۰ سانتی متر در۱۰سانتی متر در نظر می گیرند. یک سطح این قفس باز است و روی قاب شفیره قرارمی گیرد تا پس از باز شدن شفیره، ملکه با تعداد محافظ بیشتری به کلنی معرفی شود. بعد از چند روز این قفس را از روی ملکه و کارگران جوان برمی دارند و آنها را در کلنی رها می کنند.

عملکرد قفس های مختلف در معرفی و پذیرش ملکه:

 • قفس های معمولی ۶۰ تا ۷۰ در صد
 • قفس های لوله ای ۷۰-۸۰ درصد
 • قفس های قاب توری بیش از ۸۰ درصد
 • قفس های حداقل ۹۵ درصد

برای معرفی ملکه ای که فوق العاده اهمیت دارد و باید صد درصد حفظ گردد باید ابتدا یک قاب حاوی شفیره در حال تولد را انتخاب کرده و زنبورهایش را می تکانیم. ملکه موردنظر را روی قاب گذاشته و قاب را داخل یک بدنه قرار می دهیم در طرفین این قاب پوکه می گذاریم سپس یک شبکه توری(توری پنجره) روی یک بدنه حاوی زنبور کوبیده و بدنه حاوی ملکه را روی آن قرار می دهیم بعد از چند روز ملکه شروع به تخمگذاری دربدنه بالائی می کند.

مجددا به بدنه بالائی قاب حاوی شفیره مسن می دهیم و این کا را مرتبا ادامه می دهیم تا تبدیل به یک کندو شود سپس آن را برداشته و مستقلا ادامه می دهیم.

پاسخ دهید