زنبور.نت > پرورش ملکه > روش‌های تولید ملکه > پرورش ملکه با روش هاپکینز

پرورش ملکه با روش هاپکینز

روش هاپکینز روشی است که به کمک آن یک قاب حاوی تخم و یا لاروهای یک روزه  را انتخاب می‌کنیم.

این شیوه یک روش خیلی ساده، برای پرورش ملکه زنبور عسل می‌باشد که نیازی به هیچ تجهیزات خاصی نداشته و افرادی که تمایل به افزایش تعداد ملکه‌های خود دارند می‌توانند با استفاده از این روش تعدادی ملکه با کیفیت و خوب، در حد یک زنبوردار تجاری تولید کنند.

روش هاپکینز موقعی استفاده می شود که شما نیاز به تعدادی محدوی ملکه زنبور عسل دارید. با این که این روش به زنبوردار اجازه پرورش ۲۰ تا ۳۰ ملکه زنبور عسل و یا حتی بیشتر را از یک قاب در آن واحد می‌دهد. برای آنکه ملکه‌های خوبی پرورش دهیم نباید بیشتر از ۲۰ تا شاخون پرورش داد.

قاب انتخاب شده را به یک کلنی که فاقد ملکه و یا به اصطلاح یتیم معرفی می‌کنیم. اما این کار به صورت طبیعی انجام نمی‌شود بلکه بر خلاف روال مرسوم که قابها به حالت آویزان(عمودی) هستند به صورت افقی در بالای منطقه پرورش نوزادان قرار می‌دهیم.کلنی حتما باید فاقد ملکه باشد تا کارگران پرستار شروع به تغذیه لاروها با ژله رویال فراوان کرده تا از آنها برای خود ملکه به وجود آورند.

روش  کار

پیش نیاز های مورد استفاده

  • ملکه تخم گذار  یا جفت خورده
  • کلنی قوی
  • کندوچه جفتگیری

گرفتن لارو های جوان از کلنی مادری

یک کلنی که شامل یه ملکه خوب یعنی ملکه‌ای که در سال اول تخمگذاری خوبی داشته است را انتخاب می‌کنیم. برداشتن یک قاب حاوی تخم از محل پرورش نوزادان و گذاشتن یک پوکه که موم روشن دارد به جای آن تا ملکه در آن به خوبی تخمگذاری کند.

بعضی از زنبورداران ترجیح می‌دهند نیم قاب بگذارند برای این کار قاب را داشته و تا ۳ الی ۴ روز تا موقعی که تمام قاب پر از تخم‌های تازه گذاشته شده باشند کاری با آن نداریم. بعد از این مدت قاب را برداشته و زنبورهای رو آن را درون کندو می‎تکانیم.

آماده سازی سطح برای قاب هاپکینز

بهترین سمت شان برای قرار دادن روی کندو سمتی است که کاملا صاف و بدون هیچ ایرادی می‌باشد. سه ردیف از چهار ردیف را با یک چوب و یا با یک چاقو خراب می‌کنید. سپس دو تا از سه سلولی که باقیمانده‌اند را خراب می‌کنیم تا یک مکان مورد برای ایجاد سلول ملکه باشد. اگر تعداد کمی ملکه مورد نیاز است تعدادی از سلول ر ا خراب نشده‌اند را کاهش می‌دهیم.روش هاپکینز

این ایجاد فضا ‌بین سلول‌های باقیمانده برای این است که زنبور‌های جای کافی برای بیرون کشیدن آنها برای بردن به سلول ملکه است. اگر این فاصله‌ها‌ ایجاد نشود تمامی سلول‌های ملکه به هم می چسبند و غیر ممکن است بتوانیم آنها را از هم جدا کنیم بدون اینکه صدمه‌ای به آنها وارد شود. در حال حاضر شان آماده برای معرفی به کلنی سلول‌ساز می‌باشد. کندوی انتخاب شده یک کندوی قوی بدون ملکه می‌باشد.